5 kwietnia 2013

Agroturystyka coraz popularniejsza w Polsce

Agroturystyka coraz popularniejsza w Polsce
Autor: Alfista33, Licencja: CC-BY-SA

Z badań przeprowadzonych przez GUS wynika, że gospodarstwa agroturystyczne w Polsce zyskują sobie coraz większą popularność. Liczba noclegów udzielonych w tego typu kwaterach w zeszłym roku przekroczyła 2 mln, co oznacza wzrost o niemal 10,6 proc. w porównaniu z rokiem 2011. Zainteresowanie wypoczynkiem na łonie przyrody rośnie również wśród turystów z zagranicy – w 2012 roku udzielono im ponad 122 tys. noclegów, o 14,3 proc. więcej niż w roku 2011. Zwiększyła się również sama liczba miejsc związanych z agroturystyką. Końcem lipca 2012 roku funkcjonowało  w Polsce 1623 pokojów gościnnych i kwater prywatnych oraz 683 kwatery agroturystyczne, co jest równoznaczne ze wzrostem odpowiednio o 8,2 proc. i 17,4 proc. w porównaniu z r. 2011.

Dobrą okazją do zapoznania się z tym, co w temacie agroturystyki ma do zaoferowania nasz kraj, będą pierwsze Targi Agroturystyka, które odbędą się już niebawem, bo w dniach 19 – 21 kwietnia w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska w Warszawie. Oprócz szeregu propozycji wczasów blisko natury zaprezentowanych przez polskie regiony, odwiedzający będą mogli dowiedzieć się nieco więcej o lokalnych wyrobach i zdrowej żywności z Polski i zagranicy (odbywające się równocześnie Targi Regionalia). Na uczestników obu imprez czekać będą degustacje, pokazy kulinarne, konkursy z nagrodami oraz wielki piknik turystyczny organizowany w ramach głównej imprezy – XVII Targów Turystycznych Lato.

Targi Agroturystyka, II Targi Produktów Regionalnych Regionalia i XVIII Targi Turystyki i Wypoczynku Lato organizowane są w Centrum MT Polska przy ul. Marsa 56 c w Warszawie. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.

O autorze
Justyna Sekuła
Mimo tego, że od 4 lat mieszka w Krakowie, ciągle z radością powraca w rodzinne strony Beskidu Niskiego. Miłośniczka pieszych wędrówek, zwłaszcza po górach i podróżowania tanimi liniami lotniczymi. Nie lubi ograniczeń, uważa, że najlepsze wycieczki to te zorganizowane na własną rękę. W wolnych chwilach czyta książki, które powoli przestają mieścić się na półce. Wielbicielka zabaw ze słowami, absurdalnych dyskusji i czarnego humoru, pomagającego nabrać jej dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Zobacz też