3 maja 2022

Bogactwo naturalne Słowacji – krótki przewodnik

Bogactwo naturalne Słowacji – krótki przewodnik

Dla mieszkańców południowej części Polski, Słowacja jest najbliżej położonym państwem, do którego dostać się można przez liczne przejścia graniczne. Co ciekawe, tylko niewielka część naszych krajan wybrała się kiedykolwiek, by zwiedzić choćby obszar przygraniczny. Wynika to w sporej części z niewiedzy, dlatego dziś postaramy Ci się przybliżyć bogactwo naturalne Słowacji, które być może przekona Cię do odwiedzenia tego kraju w najbliższym czasie.

 

Tatry – łącznik między Słowacją a Polską

Jeżeli turystyka górska sprawia Ci przyjemność i lubisz bywać w Tatrach, zapewne zdarzyło Ci się choćby nieświadomie przekroczyć granicę i wejść na Słowację. Sporo szlaków przebiega właśnie w taki sposób, o czym świadczą charakterystyczne słupki graniczne.

Jednak nie zapomnij, że dość duża część Tatr znajduje się w całości na terytorium Słowacji. Położony jest tam między innymi najwyższy szczyt całego pasma, którym jest Gerlach. Wznosi się na wysokość 2655 metrów n.p.m.

Innymi wartymi uwagi szczytami po słowackiej stronie Tatr są:

  • Łomnica,
  • Wysoka,
  • Krywań,
  • Hawrań,
  • Lodowy Szczyt,
  • Bystra.

Na wiele z nich można się dostać również od strony polskiej, jednak czasem podobna wycieczka zajmuje zdecydowanie więcej czasu, niż gdy punkt startowy obrany zostanie po drugiej stronie, na Słowacji.

W Tatrach słowackich znajduje się wiele interesujących turystycznie miejsc, jak choćby Szczyrbskie Jezioro. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że położony jest tam kompleks skoczni narciarskich, na których odbywały się niegdyś zawody w skokach oraz kombinacji norweskiej.

W niewielkiej odległości od jeziora można znaleźć wiele hoteli, które oferują wypoczynek z dala od zgiełku miast, w kontakcie z naturą. W sezonie to miejsce bywa jednak nieco zatłoczone, dlatego jeśli nie odpowiada Ci taki sposób spędzania czasu, radzimy wybrać alternatywy.

Wyciągi narciarskie na Słowacji

Wśród najbardziej znanych kompleksów narciarskich na Słowacji króluje obecnie Chopok. Położony jest w Tatrach Niżnych, najłatwiej dotrzeć tam, przekraczając granicę w Chyżnem. Jest to popularny kurort, oferujący rozrywkę wszystkim fanom białego szaleństwa.

Dobre warunki narciarskie znajdziesz też po wschodniej stronie Tatr, gdzie można dotrzeć od strony Jurgowa. Chodzi o Tatrzańską Łomnicę oraz Zdziar. W obu tych miejscach znajduje się spora liczba wyciągów narciarskich oraz pensjonatów, zapewniających turystom przeróżne atrakcje.

Na terenie Słowacji znajduje się jeszcze wiele innych mniejszych kompleksów, których oferta może się okazać dla Ciebie interesująca. Kluczem powinno być dopasowanie miejsca do swoich oczekiwań i umiejętności.

Ciekawostki turystyczne na Słowacji

Turyści na Słowacji często odwiedzają liczne jaskinie, zlokalizowane w różnych częściach Tatr. Wśród najbardziej znanych można wymienić: Demianowskie (niedaleko Chopoka), Bielańską (zwaną też Bielską) czy też Lodową.

Inną popularną atrakcją turystyczną jest tak zwany spacer w koronach drzew. Odnosi się on do specjalnej konstrukcji, która przypomina chodnik, umieszczony na wysokości wierzchołków drzew. Pozwala cieszyć się niezwykłym widokiem na okoliczną przyrodę oraz znajdujące się niedaleko masywne szczyty Tatr.

Jak dojechać w te miejsca?

Słowacja to, bądź co bądź, dość rozległe państwo. Można się po nim bardzo komfortowo poruszać samochodem, dzięki czemu podróż z zachodniego krańca Tatr w kierunku wschodnim nie powinna stanowić żadnego kłopotu.

Na Słowacji warto też zobaczyć inne ciekawe miejsca, o których wspominaliśmy w innych artykułach na jej temat. Jeżeli wybierzesz się samochodem, nic nie stoi też na przeszkodzie, by rozpocząć zwiedzanie na własną rękę i stworzyć później prywatną listę najciekawszych miejsc.

Aby poruszać się po słowackich autostradach, potrzebujesz winiety. Winieta Słowacja jest do kupienia nawet przez Internet. Możesz też zaopatrzyć się w nią w przygranicznych sklepach lub na stacjach benzynowych.

Podsumowanie

Trudno narzekać na nudę na Słowacji, szczególnie wtedy, gdy zależy Ci na spędzeniu czasu wśród natury. Liczne atrakcje, pozwalające na czerpanie przyjemności z tej formy rozrywki na pewno warte są uwagi i poświęcenia czasu.

Na Słowacji warto też zobaczyć główne miasta, takie jak Bratysława oraz Koszyce. Sezon wakacyjny za niedługo się rozpocznie, dlatego życzymy Ci udanych wyjazdów i wspaniałych wrażeń!

O autorze
redakcja

Zobacz też