11 maja 2022

Jakie kształty i głębokości mogą mieć baseny stelażowe do ogrodu?

Artykuł sponsorowany
Jakie kształty i głębokości mogą mieć baseny stelażowe do ogrodu?

Dostępne w sklepach baseny stelażowe różnią się od siebie przede wszystkim pod względem kształtów i rozmiarów. Do wyboru pozostają małe baseny stelażowe oraz duże i głębokie, w których można swobodnie pływać. Zapraszamy na krótki przegląd popularnych kształtów i głębokości basenów ogrodowych.

Jakie kształty mogą mieć baseny stelażowe?

Obecnie wybierać możesz spośród różnych kształtów basenów stelażowych. Jednak dominują trzy:

  • baseny stelażowe okrągłe od lat cieszą się wiodącą popularnością wśród właścicieli małych i średnich ogrodów oraz ogródków działkowych. Są optymalnym wyborem do rodzinnego ogrodu oraz przy ograniczonym budżecie;

  • baseny stelażowe prostokątne są imponująco długie i stosunkowo głębokie, przez co przypominają tradycyjne zbiorniki ziemne. Warto rozważyć zakup modelu prostokątnego, gdy zamierzasz w basenie ogrodowym pływać. Przy czym dla małych dzieci może on okazać się zbyt głęboki;

  • baseny stelażowe owalne również zachwycają gabarytami, a do tego często posiadają designerskie wykończenie, stając się ozdobą nowoczesnego ogrodu. Świetnie sprawdzają się do zabudowy. Warto wiedzieć, że kształt owalu sprzyja cyrkulacji wody, ułatwiając utrzymanie zbiornika w czystości.

Jakie głębokości mogą mieć baseny stelażowe?

W segmencie zbiorników okrągłych popularna jest głębokość 76 cm, ale spotkać można też modele o głębokości nawet 122 cm. Z kolei baseny stelażowe owalne standardowo posiadają 100 cm głębokości. Największe i najgłębsze są zbiorniki prostokątne. Ich głębokość wynosi na ogół 122 cm.

Basen ogrodowy stelażowy BESTWAY o popularnej głębokości 76 cm

Jaki duży i głęboki basen stelażowy wybrać?

Rozmiary basenu stelażowego dopasuj przede wszystkim do wieku, wzrostu i umiejętności pływackich domowników. Głęboki basen stelażowy nie sprawdzi się dla rocznego dziecka, zaś płytkie i małe baseny stelażowe nie ucieszą nastolatków. Weź także pod uwagę wolne miejsce w ogrodzie oraz dostępny budżet. Im większy zbiornik, tym z reguły wyższa cena – zakupu, napełnienia i utrzymania. Optymalnym kosztowo i gabarytowo rozwiązaniem są tanie baseny ogrodowe stelażowe o średnicy 305 cm lub 366 cm i głębokości 76 cm. Takie baseny stelażowe zamówisz online w sklepie Dollo.

Jeżeli dysponujesz przestronną działką oraz szukasz basenu i do wodnej zabawy, i do pływania, możesz rozważyć zakup dużego i głębokiego zbiornika prostokątnego lub owalnego. Wówczas warto zastanowić się nad jego efektowną obudową. Wystarczy dobry pomysł i trochę wysiłku, by niewielkim kosztem stworzyć spójną z architekturą ogrodu strefę basenową.

Basen ogrodowy stelażowy 549 x 274 x 122 BESTWAY – można w nim urządzić pool party i trening pływacki

Co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem basenu stelażowego do ogrodu?

Na pewno trzeba zastanowić się, gdzie umieścić basen w ogrodzie. Zbiornik powinien znajdować się w miejscu dobrze nasłonecznionym, możliwie daleko od drzew. Gdy już znajdziesz idealną lokalizację, należy przemyśleć, co podłożyć pod basen. Jeśli w zestawie z basenem nie było specjalnej maty ochronnej, musisz koniecznie ją dokupić. Oczywiście przed rozłożeniem maty i basenu trzeba dokładnie przygotować dno – oczyścić je, wyrównać i zastosować ewentualną dodatkową termoizolację. Jeżeli w domu znajdują się małe dzieci, obligatoryjnie zadbaj o zabezpieczenie wejścia do basenu. Dostęp do wody musi być skutecznie chroniony!

Koniecznie przyjrzyj się jakości kupowanego produktu. Upewnij się, że upatrzony model posiada europejskie certyfikaty i gwarancję. Możesz postawić na jedną ze sprawdzonych marek basenowych, jak Intex czy Bestway. Warto rozważyć zakup kompleksowego zestawu, który oprócz samego zbiornika, zawiera szereg akcesoriów basenowych – zarówno tych niezbędnych, jak i opcjonalnych.

 

O autorze
blank redakcja

Zobacz też