19 kwietnia 2019

Majówka w Poznaniu – co warto zwiedzić?

Majówka w Poznaniu – co warto zwiedzić?

Majówka to dla wielu osób przedsmak wakacyjnego urlopu. Najdłuższy „weekend” w roku jest bowiem doskonałą okazją do wypoczynku, a piękna pogoda i wiosenne słońce zachęcają do relaksu i wyjścia z domu. W czasie tych kilku dni warto więc nadrobić zaległości i odwiedzić ciekawe miejsca w stolicy Wielkopolski.

1. Zamek Carski

Ten obiekt cieszy się w Poznaniu niesłabnącą popularnością. Wzniesiona na początku XX wieku budowla powstała dla Wilhelma II, ostatniego cesarza niemieckiego i króla Prus. Zamek Carski z biegiem czasu został jednak przekształcony w Centrum Kultury Zamek, będące jednym z największych poznańskich ośrodków tego typu. Na gości czeka tu nie tylko oferta Kina Pałacowego, ale również tematyczne wystawy (np. malarskie) czy wydarzenia literackie. Dla tych, którzy uwielbiają historię i architektoniczne ciekawostki, niezwykle interesujące będzie natomiast zwiedzanie zamku z przewodnikiem. W Zamku Carskim mieści się także urokliwa kawiarnia ,,Świetlica”, w której można napić się m.in. pysznej kawy i herbaty, a także skosztować pyry z gzikiem, czyli najpopularniejszej przekąski w Wielkopolsce.

2. Muzeum Etnograficzne

Ulokowane w barokowym parku Muzeum Etnograficzne to obowiązkowy punkt na majówkowej liście miejsc, które warto odwiedzić w Poznaniu. Jego początki sięgają 1910 roku, kiedy działaczki Towarzystwa Ludoznawczego zaczęły kolekcjonować zbiory etnograficzne. Muzeum do dziś kontynuuje swoją tradycję, przybliżając tym samym kulturę regionu i innych terytoriów. Co więcej, w każdą sobotę można je zwiedzać bezpłatnie, natomiast w pozostałe dni tygodnia koszt biletu nie przewyższa 7 zł. Uwagę przykuwają tu nie tylko wartościowe zbiory placówki, ale również malownicza okolica, w której znajduje się zabytkowa studzienka, otoczona starodrzewem. Po wizycie w tym miejscu warto wybrać się na obiad do znajdującej się kilkaset metrów dalej galerii https://posnania.eu/restaurants, która w swojej ofercie ma mnóstwo restauracji i kawiarni, dzięki czemu zarówno pasjonaci kuchni włoskiej, jak i tradycyjnej znajdą dla siebie odpowiedni lokal.

3. Ostrów Tumski

Ostrów Tumski to kolejne miejsce, które warto odwiedzić w majówkowy weekend. Z tą wyspą (jedyną na Warcie, która ocalała) wiąże się jeden z ważniejszych projektów – most biskupa Jordana – dzięki któremu wyspa została połączona ze Śródką. Ostrów Tumski to również skupisko zabytków, takich jak:

  • Rezerwat archeologiczny Genius Loci – znajduje się w nim m.in. w pełni interaktywna wystawa, dzięki której odwiedzający mogą zapoznać się z zabudową Ostrowa Tumskiego z X wieku.
  • Akademia Lubrańskiego, będąca czteroskrzydłowym budynkiem dawnej akademii, powstałym na początku XVI w.
  • Pałac arcybiskupi – najstarsza wzmianka na jego temat pochodzi z 1404 r. Na skutek wielokrotnych zniszczeń był poddawany renowacjom, a w 1960 r. został wpisany do rejestru zabytków.
  • Psałteria, która jest późnogotyckim, trzykondygnacyjnym budynkiem i, jako jeden z nielicznych zabytków na Ostrowie Tumskim, nie uległa poważniejszym zniszczeniom.

4. Śródka

Śródka będzie stanowić doskonałe zwieńczenie wizyty na Ostrowie Tumskim. Opuszczając pełną zabytków wyspę, warto spędzić chwilę na moście biskupa Jordana – wiąże się z nim bowiem ciekawa tradycja. Zakochani przypinają do niego spersonalizowane kłódki, będące symbolem wiecznej miłości, dlatego w tym miejscu często odbywają się sesje zdjęciowe nowożeńców. W tej okolicy można również zobaczyć jeden z najpopularniejszych murali 3D ,,Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle”, a także zwiedzić Bramę Poznania ICHOT, mogącą poszczycić się nowoczesną ekspozycją i zróżnicowaną ofertą edukacyjną (koszt biletu na ekspozycję nie przewyższa 18 zł).

5. Park Cytadela

Majówka w Poznaniu nie może odbyć się bez wizyty w Parku Cytadela. Jest to największy tego typu teren w stolicy Wielkopolski (jego powierzchnia wynosi ok. 100 ha). W parku znajdują się nie tylko spacerowe ścieżki, zieleń i ławki, na których można odpocząć, ale również muzea (Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii Poznań), obiekty forteczne (m.in. Rawelin I, Reduta I, Bastion II), a także amfiteatr i piękne rozarium. Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów na Cytadeli jest instalacja artystyczna autorstwa Magdaleny Abakanowicz, która składa się ze 112 żeliwnych postaci bez głów, mierzących ponad 2 metry.

O autorze
redakcja

Zobacz też

Zamieszkaj w więzieniu

Władze Obwodu Kalinigradzkiego, zainspirowanie gotyckimi zamkami Rynie i Lidzbarku Warmiński, które zyskały nowe, hotelowe...
Zamieszkaj w więzieniu