
1. Zamek Carski
Ten obiekt cieszy się w Poznaniu niesłabnącą popularnością. Wzniesiona na początku XX wieku budowla powstała dla Wilhelma II, ostatniego cesarza niemieckiego i króla Prus. Zamek Carski z biegiem czasu został jednak przekształcony w Centrum Kultury Zamek, będące jednym z największych poznańskich ośrodków tego typu. Na gości czeka tu nie tylko oferta Kina Pałacowego, ale również tematyczne wystawy (np. malarskie) czy wydarzenia literackie. Dla tych, którzy uwielbiają historię i architektoniczne ciekawostki, niezwykle interesujące będzie natomiast zwiedzanie zamku z przewodnikiem. W Zamku Carskim mieści się także urokliwa kawiarnia ,,Świetlica”, w której można napić się m.in. pysznej kawy i herbaty, a także skosztować pyry z gzikiem, czyli najpopularniejszej przekąski w Wielkopolsce.
2. Muzeum Etnograficzne
Ulokowane w barokowym parku Muzeum Etnograficzne to obowiązkowy punkt na majówkowej liście miejsc, które warto odwiedzić w Poznaniu. Jego początki sięgają 1910 roku, kiedy działaczki Towarzystwa Ludoznawczego zaczęły kolekcjonować zbiory etnograficzne. Muzeum do dziś kontynuuje swoją tradycję, przybliżając tym samym kulturę regionu i innych terytoriów. Co więcej, w każdą sobotę można je zwiedzać bezpłatnie, natomiast w pozostałe dni tygodnia koszt biletu nie przewyższa 7 zł. Uwagę przykuwają tu nie tylko wartościowe zbiory placówki, ale również malownicza okolica, w której znajduje się zabytkowa studzienka, otoczona starodrzewem. Po wizycie w tym miejscu warto wybrać się na obiad do znajdującej się kilkaset metrów dalej galerii https://posnania.eu/restaurants, która w swojej ofercie ma mnóstwo restauracji i kawiarni, dzięki czemu zarówno pasjonaci kuchni włoskiej, jak i tradycyjnej znajdą dla siebie odpowiedni lokal.
3. Ostrów Tumski
Ostrów Tumski to kolejne miejsce, które warto odwiedzić w majówkowy weekend. Z tą wyspą (jedyną na Warcie, która ocalała) wiąże się jeden z ważniejszych projektów – most biskupa Jordana – dzięki któremu wyspa została połączona ze Śródką. Ostrów Tumski to również skupisko zabytków, takich jak:
4. Śródka
Śródka będzie stanowić doskonałe zwieńczenie wizyty na Ostrowie Tumskim. Opuszczając pełną zabytków wyspę, warto spędzić chwilę na moście biskupa Jordana – wiąże się z nim bowiem ciekawa tradycja. Zakochani przypinają do niego spersonalizowane kłódki, będące symbolem wiecznej miłości, dlatego w tym miejscu często odbywają się sesje zdjęciowe nowożeńców. W tej okolicy można również zobaczyć jeden z najpopularniejszych murali 3D ,,Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle”, a także zwiedzić Bramę Poznania ICHOT, mogącą poszczycić się nowoczesną ekspozycją i zróżnicowaną ofertą edukacyjną (koszt biletu na ekspozycję nie przewyższa 18 zł).
5. Park Cytadela
Majówka w Poznaniu nie może odbyć się bez wizyty w Parku Cytadela. Jest to największy tego typu teren w stolicy Wielkopolski (jego powierzchnia wynosi ok. 100 ha). W parku znajdują się nie tylko spacerowe ścieżki, zieleń i ławki, na których można odpocząć, ale również muzea (Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii Poznań), obiekty forteczne (m.in. Rawelin I, Reduta I, Bastion II), a także amfiteatr i piękne rozarium. Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów na Cytadeli jest instalacja artystyczna autorstwa Magdaleny Abakanowicz, która składa się ze 112 żeliwnych postaci bez głów, mierzących ponad 2 metry.