8 kwietnia 2013

Powraca Rijksmuseum w Amsterdamie

Powraca Rijksmuseum w Amsterdamie
Autor: tiseb, Licencja: CC BY

Już za kilka dni, bo 13 kwietnia, otwarta zostanie ponownie jednak z głównych atrakcji turystycznych Amsterdamu – Rjksmuseum. Placówkę, remontowaną niemal przez 10 lat, czeka teraz ponowne, huczne otwarcie – dokona go królowa Beatrix. Placówka prezentuje w 80 galeriach 800 lat historii Holandii, w tym dzieła tak sławnych artystów jak Rembrandt, Hals, Steen czy Vermeer. W dniu otwarcia dzieła malarzy będzie można podziwiać aż do północy. Szacuje się, że liczba zwiedzających podwoi się teraz do dwóch milionów rocznie.

Mimo tego, że remont muzeum przeciągnął się blisko o pięć lat, jego dyrektor Wim Pijbes, przekonuje, że warto było tyle poczekać, a zmiany, jakie się w tym czasie dokonały usprawiedliwiają tak długi czas.

Placówka ma ambicję szerzenia kultury i chce, by każde holenderskie dziecko przed ukończeniem 13 roku życia zobaczyło słynną „Straż Nocną” Rembrandta, która stanowi perełkę kolekcji malarstwa Złotego Wieku Holandii. W zeszłym tygodniu do Honorowej Galerii arcydzieł Złotego Wieku dołączyła „Dziewczyna z dzbanem mleka” Jana Vermeera. Placówka jest w posiadaniu ponad miliona eksponatów, które, dzięki nowemu układowi i aranżacji pomieszczeń, wykorzystano do ukazania, jak wzajemnie oddziaływały na siebie sztuki użytkowe i wizualne.

O autorze
Justyna Sekuła
Mimo tego, że od 4 lat mieszka w Krakowie, ciągle z radością powraca w rodzinne strony Beskidu Niskiego. Miłośniczka pieszych wędrówek, zwłaszcza po górach i podróżowania tanimi liniami lotniczymi. Nie lubi ograniczeń, uważa, że najlepsze wycieczki to te zorganizowane na własną rękę. W wolnych chwilach czyta książki, które powoli przestają mieścić się na półce. Wielbicielka zabaw ze słowami, absurdalnych dyskusji i czarnego humoru, pomagającego nabrać jej dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Zobacz też