10 maja 2013

Spotkanie autorskie z Andrzejem Muszyńskim

Spotkanie autorskie z Andrzejem Muszyńskim

13 maja o godz. 18:00 w Piwnicy PodCieniami w Krośnie, w ramach krośnieńskich spotkań z podróżnikami odbędzie się spotkanie autorskie z Andrzejem Muszyńskim, który opowie o swojej nowej książce „Południe”. Zaprezentuje m.in. zdjęcia z wyprawy do puszczy Minkebe w Gabonie.Organizatorem imprezy jest Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

Historie opisane w książce dzieją się wśród bujnej, soczystej zieleni dżungli, na zakurzonych drogach, spalonych słońcem piaskach Atakamy czy pokrytych śnieżną czapą górskich przełęczach. Wśród bohaterów znajdują się afrykańscy dyktatorzy, siejący śmierć Czerwoni Khmerzy i ich ofiary, południowoamerykańscy rewolucjoniści i bandyci, zagubione wśród szczytów Sierra Nevada plemiona – spadkobiercy dawnych cywilizacji.

Andrzej Muszyński w swoich reportażach opowiada małe i wielkie historie, wyczarowując znane i nieznane krajobrazy południowej Azji, Ameryki Łacińskiej, Maghrebu i Afryki. Łącząc pasję podróżnika z dociekliwością reportera, zabiera czytelników na fascynującą wyprawę w poszukiwaniu Południa. Jeden z reportaży pt. „Mukongo” opisuje trawers przez puszczę Minkebe, którego autor dokonał wraz dwójką kolegów i grupą Pigmejów. Przez 21 dni przedzierali się przez niemal dziewiczą dżunglę. Doświadczyli strachu, głodu, wycieńczenia i regularnych ataków słoni, których w tamtym rejonie żyje około 30 tys.

Andrzej Muszyński – jest pierwszym stypendystą Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego i laureatem konkursu na najlepsze opowiadanie na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu. Publikuje w prasie i pismach literackich. Wyróżniony ogólnopolskimi nagrodami podróżniczymi m.in. za trawers puszczy Minkebe w Gabonie. Laureat tegorocznego Kolosa za wyprawę w Himalaje Birmańskie. Jesienią nakładem wydawnictwa Czarne ukaże się jego prozatorska książka „Miedza”.

Wstęp wolny
Miejsce: Piwnica PodCieniami, Rybek 5, Krosno
Strona wydarzenia: http://www.muzeumrzemiosla.pl/index.php?page=artykuly&id=178

O autorze
Alicja Szulborska
Pracuje jako dziennikarka i redaktorka oraz copywriterka. Nie wyobraża sobie życia bez kawy i cukru. Uzależniona od dobrych książek, filmów i seriali oraz muzyki. Ceni klasyków, ale i nie stroni od współczesnej literatury i kina. Uwielbia pisać i podróżować. Jest wiecznym poszukiwaczem więc co jakiś czas odkrywa nowe rzeczy, które stają się jej zainteresowaniami. Jedną z jej fascynacji jest pełna kontrastów azjatycka (w tym chińska) muzyka, której sporo miejsca poświęca na swoim blogu boswiatjestciekawy.wordpress.com.

Zobacz też