3 marca 2013

XXIX Festiwal Piosenki Żeglarskiej KOPYŚĆ 2013

XXIX Festiwal Piosenki Żeglarskiej KOPYŚĆ 2013
Licencja: Domena publiczna

W dniach 12-13 IV w Białymstoku odbędzie się XXIX Festiwal Piosenki Żeglarskiej KOPYŚĆ 2013. Organizatorem imprezy jest Akademicki Yacht Club oraz Białostocki Ośrodek Kultury.

Historia festiwalu sięga roku 1979. Ale zanim zaczęła się pierwsza Kopyść trzeba było stworzyć ducha dla jej wieloletnich sukcesów. Wiele lat wcześniej, w 1974 roku Największy Komandor AYC Wojtek Sobaniec przywiózł z wybrzeża szpulowe taśmy magnetofonowe z nagraniami morskich shantymenów, między innymi Andrzeja Mendrygała. Od tego zaczęła się idea śpiewania szant w Akademickim Yacht Clubie. Przybywało gardeł i fanów piosenki żeglarskiej i jesienią 1978 roku Bogdan Kula, ówczesny Komandor rzucił pomysł organizacji Przeglądu Piosenki Żeglarskiej. Komisarzem I Przeglądu został Sławek Kasner. On jest autorem nazwy „KOPYŚĆ”. Według Kasnera jest to regionalna nazwa takiej drewnianej łyżki do mieszania w garach (w zdrobnieniu jest to „kopystka”). Machina ruszyła, KOPYŚĆ stała się faktem, pierwsza odbyła się w dniach 7 – 8 kwietnia 1979 roku w klubie „Co Nie Co”.

W trakcie tegorocznej edycji festiwalu wystąpią m.in.: Banana Boat, Tonam & Synowie, The Bumpers, Les Souillés de fond de cale (Francja), Ula Kapła (Irlandia), Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”, Grzegorz Tyszkiewicz, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Flash Creep, Waldemar Mieczkowski, Zuzanna Łuczak, Krzysztof Jurkiewicz, Jacek Jakubowski.

W ramach festiwalu organizowany jest konkurs, w którym mogą wziąć udział soliści i zespoły śpiewające zarówno dawną pieśń pracy marynarzy czyli szantę, jak i współczesną piosenkę żeglarską. Termin zgłaszania udziału w konkursie upływa 11 III 2013. Szczegółowe informacje dla zainteresowanych osób znajdują się tutaj: http://kopysc.bialystok.pl/konkurs.html

 Program festiwalu:

12 IV:
19:00: koncert „Czas w morze”
Występ zespołów konkursowych
Koncert gwiazd

13 IV:
12:30 – koncert „Szanty dla dzieci”
16:00 – koncert „Wiatr na wantach gra…”
20:00 – koncert „Żeglujże żeglarzu”

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmiany programu. Przygotowanych jest także wiele dodatkowych atrakcji, które pozostają tajemnicą do momentu ich zaprezentowania na koncertach. 

Miejsce: Kino Forum, ul. Legionowa 5, Białystok

Bilety:
Koncert „Czas w morze” – 28 zł
Koncert „Szanty dla dzieci” – wstęp wolny
Koncert „Wiatr na wantach gra…” – 20 zł
Koncert „Żeglujże żeglarzu” – 35 zł
Karnet – 65 zł

Dla osób spoza miasta Białegostoku możliwość dokonania rezerwacji biletów  telefonicznie: (85) 652 04 90 /lub pod nr tel. kom.: 608 410 553 oraz e-mailem: kopysc@gmail.com

Strona organizatora: http://kopysc.bialystok.pl/

 

O autorze
Alicja Szulborska
Pracuje jako dziennikarka i redaktorka oraz copywriterka. Nie wyobraża sobie życia bez kawy i cukru. Uzależniona od dobrych książek, filmów i seriali oraz muzyki. Ceni klasyków, ale i nie stroni od współczesnej literatury i kina. Uwielbia pisać i podróżować. Jest wiecznym poszukiwaczem więc co jakiś czas odkrywa nowe rzeczy, które stają się jej zainteresowaniami. Jedną z jej fascynacji jest pełna kontrastów azjatycka (w tym chińska) muzyka, której sporo miejsca poświęca na swoim blogu boswiatjestciekawy.wordpress.com.

Zobacz też