Chorwacja

Chorwacja w pigułce

Flaga Chorwacji
Oficjalna nazwa Republika Chorwacji (Republika Hrvatska)
Stolica
Zagrzeb
Waluta
Kuny (1 kuna = 100 lip)
Język
chorwacki
Liczba ludności
4 290 612
Powierzchnia
56 594m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
republika semiprezydencka
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Chorwacji Hotele w Chorwacji

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Chorwacji?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Chorwacja jest krajem tysiąca wysp, cudownej przyrody i bogatego dziedzictwa kulturowego. Państwo było chętnie odwiedzane przez turystów jeszcze za czasów, gdy stanowiło część Jugosławii. Od 1990 roku, gdy sytuacja na Bałkanach zaczęła się komplikować, ruch turystyczny został znacznie ograniczony, jednak zanim wojna zakończyła się na dobre amatorzy pięknych krajobrazów powrócili, a Chorwacja zaczęła stawać się coraz bardziej popularna. Tym, co przyciąga każdego roku miliony turystów jest klimat, przyroda, architektura i kultura charakterystyczne dla basenu Morza Śródziemnego, które przenika słowiański duch.

W Chorwacji można wyróżnić trzy główne ośrodki, najpopularniejsze wśród zmierzających tu gości. Pierwszym, i jednocześnie największym, jest całe chorwackie wybrzeże Morza Adriatyckiego. Dwa pozostałe, mimo iż dużo mniejsze, również cieszą się ogromnym zainteresowaniem podróżnych. Są to stołeczne miasto Zagrzeb oraz Jeziora Plitwickie. Nieco rzadziej odwiedzanym regionem jest Slawonia, z której wyrastają wzniesienia panońskich gór wyspowych.

Adriatyckie wybrzeże przyciąga wielu turystów przede wszystkim błękitną, ciepłą wodą, słoneczną pogodę, pięknymi plażami i urozmaiconym krajobrazem, które stwarzają idealne warunki do wypoczynku. Na obszarze tym w przeszłości panowali starożytni Rzymianie, a następnie od późnego średniowiecza aż końca XVIII w. Wenecjanie. Zarówno po jednych, jak i drugich pozostało wiele zabytków, których zwiedzanie również stanowi popularny sposób na spędzanie wolnego czasu.

Wschodnia część Chorwacji cieszy się nieco mniejszym zainteresowaniem ze względu na działania wojenne, które toczyły się tu zaledwie 15 lat temu. Wiele terenów po dzień dzisiejszy pozostaje wyludnionych i brak tutaj większych atrakcji turystycznych, które mogłyby przyciągnąć turystów, a co za tym idzie brak również bazy turystycznej.

Dominującymi formami ruchu turystycznego są przede wszystkim:
– turystyka wypoczynkowa,
– turystyka morska – głównie podróże promami, które są najłatwiejszym sposobem na poruszanie się między chorwackimi wyspami a wybrzeżem; inną możliwością podróży pomiędzy wyspami jest wynajęcie jachtu lub wycieczka katamaranem,
– turystyka aktywna – położenie geograficzne oraz niezwykle zróżnicowana linia brzegowa sprawiają, że Chorwacja jest liderem wśród innych krajów śródziemnomorskich w dziedzinie żeglowania – największe, a zarazem najpopularniejsze chorwackie mariny w znajdują się w miastach: Split, Zadar, Dubrovnik, Sukosan.

Turyści mają możliwość aktywnie spędzać czas nie tylko na lądzie, ale również na jeziorach, rzekach i morzu. W Górach Dynarskich znaleźć można wiele szlaków górskich, zarówno pieszych, jak i rowerowych, a także miejsca idealne do wspinaczki górskiej. Na Medvednicy z kolei znajdują się liczne stoki narciarskie. Wśród sportów wodnych należy wymienić przede wszystkim rafting, spływy kajakowe, kajakarstwo morskie, windsurfing i nurkowanie na duże głębokości.

Zgłoś błąd

Regiony w Chorwacji

Miasta w Chorwacji

Atrakcje turystyczne i zabytki w Chorwacji

Warto wiedzieć

Chorwacja - galeria zdjęć

Chorwacja w pigułce

Chorwacja
Oficjalna nazwa Republika Chorwacji (Republika Hrvatska)
Stolica
Zagrzeb
Waluta
Kuny (1 kuna = 100 lip)
Język
chorwacki
Liczba ludności
4290612
Powierzchnia
565942
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
republika semiprezydencka

Chorwacja - więcej informacji