Grecja

Grecja w pigułce

Flaga Grecji
Oficjalna nazwa Republika Grecka (gr. Ελλάδα Elláda, Ελλnνική Δημοκρατία, Ellinikí Dhimokratía)
Stolica
Ateny
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
grecki
Liczba ludności
10 787 690
Powierzchnia
131 957m2
Religia
Prawosławie
Ustrój
demokracja
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Grecji Hotele w Grecji

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Grecji?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Grecja położona jest w południowo-wschodniej części Europy na Półwyspie Bałkańskim. Jest to kraj wyspiarski, z tworzącymi go ponad 3 tys. wysp. Wyróżnia się takie archipelagi jak Wyspy Egejskie Południowe, Wyspy Egejskie Północne, Sporady Północne i Południowe, Wyspy Jońskie, Wyspy Sarońskie, Kretę oraz wyspy przybrzeżne. Sąsiaduje z Albanią, Macedonią, Bułgarią i Turcją. Kraj otacza morze Jońskie, Morze Egejskie, Morze Kreteńskie i Morze Trackie. Największymi miastami są Ateny, Saloniki, Pireus, Iraklion, Larisa i Patras.

Stolicą kraju są Ateny, największe miasto na terenie Grecji. Znajduje się tu wiele antycznych zabytków kultury, które każdego roku przyciągają rzesze turystów z całego świata. Wśród nich można wyróżnić m.in.: Akropol, Odeon Herodosa Attyki, zespół budynków publicznych starożytnej Agory Greckiej, Świątynię Zeusa Olimpijskiego czy Akademię Ateńską. Warto wybrać się do Muzeum Archeologicznego, w którym można zobaczyć wiele starożytnych artefaktów.

Dzisiejsza Grecja to miejsca antycznych państw-miast, czyli polis. Tutaj narodziła się demokracja, filozofia, teatr oraz idea igrzysk olimpijskich. Kraj ten to także mityczni bogowie z Zeusem na czele, tacy dramatopisarze jak Ajschylos, Sofokles, Eurypides i Arystofanes czy historycy; wśród których należy wymienić Herodota. To również „Iliada” i „Odyseja” Homera. Kraj uznawany jest za kolebkę europejskiej cywilizacji. Do najważniejszych miejsc należą takie starożytne miasta jak Ateny, Delfy, Mykeny oraz Korynt. Warto tu przyjechać, aby na własne oczy zobaczyć starożytne teatry, amfiteatry, stadiony i świątynie.

Będąc w Grecji koniecznie trzeba również spróbować smacznej kuchni, znanej z takich potraw jak choriatiki, dolmades, gyros, feta czy musaka. Do kraju warto przywieźć oliwę z oliwek i wino.

To miejsce, które przypadnie wszystkim miłośnikom śródziemnomorskiego klimatu; pięknej pogody, krajobrazu, malowniczych wysp greckich i plaż do leniuchowania. To również raj dla imprezowiczów, nurków, miłośników zabytków i dobrego jedzenia.

Zgłoś błąd

Regiony w Grecji

Miasta w Grecji

Atrakcje turystyczne i zabytki w Grecji

Warto wiedzieć

Grecja - galeria zdjęć

Grecja w pigułce

Grecja
Oficjalna nazwa Republika Grecka (gr. Ελλάδα Elláda, Ελλnνική Δημοκρατία, Ellinikí Dhimokratía)
Stolica
Ateny
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
grecki
Liczba ludności
10787690
Powierzchnia
1319572
Religia
Prawosławie
Ustrój
demokracja

Grecja - więcej informacji