Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Hiszpanii?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?
Hiszpania to kraj położony w południowo-zachodniej części Europy na Półwyspie Iberyjskim. Sąsiaduje z Portugalią, Gibraltarem, Marokiem (przez Ceutę i Melillę) oraz Andorą i Francją (przez Pireneje). Do kraju należą również Baleary, Wyspy Kanaryjskie, terytoria suwerenne Ceuta i Melilla oraz niezamieszkane wyspy po śródziemnomorskiej strony Cieśniny Gibraltarskiej.
Państwo dzieli się na 17 wspólnot autonomicznych i 2 miasta autonomiczne oraz na hiszpańskie posiadłości w Afryce Północnej. Są to: Andaluzja, Aragonia, Asturia, Baleary, Estremadura, Galicja, Kantabria, Kastylia-La Mancha, Kastylia i León, Katalonia, Kraj Basków, La Rioja, Madryt, Murcja, Nawarra, Walencja, Wyspy Kanaryjskie, Ceuta i Melilla.
Na całym świecie znane są takie hiszpańskie miasta jak Barcelona, Grenada, Kordoba, Madryt, Salamanka, Saragossa, Sewilla, Tarragona, Toledo. Popularnością wśród europejskich pielgrzymów cieszy się także Santiago de Compostela.
Obecna nazwa pochodzi od rzymskiej nazwy Hispania. Nazywana była także Iberia od rzeki Iber. W II wieku p.n.e. na terenie obecnej Hiszpanii pojawili się Rzymianie. W V wieku Wizygoci stworzyli tu swoje księstwo. W 711 roku cały Półwysep Iberyjski podbiły wojska arabskiego wodza Tarika. Zgodnie z tradycją przywódcą i pierwszym królem był Pelayo. Na początku XX wieku Hiszpanią rządziło kilku dyktatorów. W 1931 proklamowano republikę. W latach 1936-1939 w kraju trwała wojna domowa. To w jej wyniku do władzy doszedł Francisco Franco. W 1975 roku rządy przejął król Jan Karol, któremu Hiszpania zawdzięcza demokratyczne reformy.
To kraj, który na pewno spodoba się miłośnikom zabytków, dobrej kuchni, pięknych krajobrazów i leniuchowania na plaży. Hiszpania to także flamenco i pasodoble, „Don Kichot” Miguela de Cervantesa, to również Velázquez, Goya, Picasso, Dalego i Miró oraz Pedro Almodóvar i Penelope Cruz.