Zdrowie & Bezpieczeństwo w Iraku
Przed wyjazdem
Zalecane szczepienia
Prawo irackie nakazuje obowiązkowe szczepienie przeciwko żółtej febrze od osób, które przybywają z krajów zagrożonych tą chorobą. Obowiązkowy jest również test na obecność wirusa HIV oraz kiłę. Zwolnione z tych badań są osoby, które zostały zaproszone do Iraku przez oficjalne władze państwowe (jeśli będą przebywać w Iraku do 12 dni), dyplomaci i ich rodziny, pracownicy organizacji międzynarodowych, dzieci do 12 roku życia i ludzie, którzy ukończyli 65 lat.
Dla własnego komfortu psychicznego warto zaszczepić się na następujące choroby:
a. wirusowe zapalenie wątroby typu A i B
b. dur brzuszny
c. błonica
d. tężec
e. poliomielitis
f. odrę
Lekarstwa do zabrania
Jadąc w egzotyczną podróż należy zabrać ze sobą zestaw środków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, opatrunkowych, higienicznych i przeciwbiegunkowych. Konieczne jest również zabranie lekarstw, które przyjmujemy stale z przepisu lekarza. Osoby z wadą wzroku powinny zaopatrzyć się w dodatkową parę okularów bądź odpowiednie soczewki kontaktowe.
Choroby zakaźne
W Iraku istnieje zagrożenie zakażenia malarią (w okresie od maja do listopada), dlatego warto mieć przy sobie repelenty, które zwalczają insekty. Występuje także duże zagrożenie biegunką podróżnych i gorączką krwotoczną. Trzeba także uważać na zagrożenie HIV/AIDS oraz WZW A i B.
Gdy jesteś na miejscu
Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Irak jest krajem bardzo niebezpiecznym dla turystów ze względu na możliwość ataku terrorystycznego i zbrojnego napadu nawet na ludność cywilną. Aby w miarę bezpiecznie przebyć wędrówkę po Iraku, należy bezwzględnie przestrzegać przepisów i nakazów patroli wojskowych. Za lekceważenie rozkazów czekać mogą bardzo nieprzyjemne konsekwencje.
Nie rzadko zdarzają się porwania dla okupu – szczególnie obcokrajowców. W kraju wprowadzona jest godzina policyjna. W okolice, które nie są patrolowane przez międzynarodowe wojska lepiej nie jeździć.
Insekty
W Republice Irackiej występuje zagrożenie malarią, dlatego też warto mieć przy sobie środki przeciwko insektom, które mogą przenosić groźne dla człowieka choroby.
Podróżowanie z dziećmi
Irak jest niebezpiecznym krajem, dlatego też nie poleca się podróżowania po nim z dziećmi. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na wycieczkę z dziećmi, to zadbajmy o to, aby podróż była komfortowa i w miarę możliwości bezpieczna.
W razie choroby
W Iraku nie obowiązują zagraniczne ubezpieczenia (w tym zdrowotne). W przypadku dokuczliwych dolegliwości, które trwają długi czas, należy zgłosić się do lekarza. Każda wizyta (zarówno u lekarza pierwszego kontaktu, jak również u specjalisty) jest wizytą płatną. Zapłacić należy również za pobyt w szpitalu.
Trzeba mieć świadomość, że jakość usług medycznych w irackich szpitalach i przychodniach lekarskich jest na bardzo niskim poziomie i można mieć do niej wiele zastrzeżeń. Należy zwracać baczną uwagę na stan sanitarny i higieniczny miejsc, w których szukamy pomocy w przypadku choroby.