Timor Wschodni

Timor Wschodni w pigułce

Flaga Timoru Wschodniego
Oficjalna nazwa Demokratyczna Republika Timoru Wschodniego (Repúblika Demokrátika Timór-Leste, República Democrática de Timor-Leste)
Stolica
Dili
Waluta
dolar amerykański (USD lub $)
Język
tetum, portugalski
Liczba ludności
1 066 409
Powierzchnia
15 007m2
Religia
dominująca: rzymski katolicyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Timoru Wschodniego Hotele w Timorze Wschodnim

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Timorze Wschodnim

Zalecane szczepienia:
Przed wyjazdem do Timoru Wschodniego nie są wymagane żadne szczepienia ochronne. Jedynie osoby przybywające z rejonów endemicznego występowania żółtej gorączki muszą okazać dowód szczepienia. Jednak ze względu na spore zagrożenie epidemiologiczne zalecane są następujące szczepienia ochronne:
DB -Dur brzuszny
BT – Błonica/tężec
WZW A i B – wirusowe zapalenie wątroby typu A i B
MMR – odra/nagminne zapalenie przyusznic/różyczka
Wścieklizna
Japońskie zapalenie mózgu

Na terenie całego kraju występuje malaria. Przed wyjazdem należy zasięgnąć porady lekarza medycyny tropikalnej oraz należy przyjmować doustną szczepionkę przeciwko tej chorobie zgodnie z jego wskazaniami.

Lekarstwa do zabrania:
Timor Wschodni jest krajem, gdzie poziom opieki medycznej oraz dostępności leków nie jest zbyt dobry. W związku z tym osoby, które stale przyjmują określone rodzaje leków powinny zaopatrzyć się w ich zapas przed wyjazdem. Na miejscu mogą się one okazać niedostępne.
W apteczce turysty wybierającego się do Timoru Wschodniego powinny się znaleźć przede wszystkim środki przeciwmalaryczne (Atovaquone/proquanil lub Docly cyclinum lub Mefloquine) oraz repelenty czyli środki odstraszające komary i inne insekty. Ze względu na odmienną florę bakteryjną oraz zdarzającymi się zatruciami pokarmowymi należy zabrać ze sobą środki przeciwbiegunkowe i stosowane przy zatruciach pokarmowych. Apteczka powinna zawierać także środki opatrunkowe i odkażające (zarówno do ran jak i wody) oraz leki przeciwbólowe. Ze względu na usytuowanie kraju w strefie klimatów gorących trzeba pamiętać o kremach z wysokim filtrem oraz okularach przeciwsłonecznych, a także środkach łagodzących oparzenia słoneczne.

Choroby zakaźne:
Timor Wschodni należy do krajów, w których występuje wysokie ryzyko zarażenia malarią. Jest ona przenoszona przez komary. W związku z tym przed wyjazdem do tego kraju należy przyjmować szczepionkę doustną, na miejscu natomiast stosować repelenty oraz odpowiednie ubranie zapobiegające ukąszeniom. Zalecane jest spanie w pomieszczeniach posiadających siatki w oknach oraz nie przebywanie na zewnątrz od wieczora do świtu. Na terenie Timoru Wschodniego występuje także zagrożenie gorączką krwotoczną denga oraz japońskim zapaleniem mózgu. Ze względu na niski stan higieny często występuje dur brzuszny i czerwonka oraz zatrucia pokarmowe. Aby ich uniknąć należy poza szczepieniami korzystać jedynie z butelkowanej wody, myć dokładnie ręce przed jedzeniem oraz nie jeść nieumytych owoców i warzyw.
Timor Wschodni należy do państw o wysokim wskaźniku występowania AIDS/HIV. Należy o tym bezwzględnie pamiętać ponieważ wielu nosicieli wirusa nie jest świadomych swojego położenia.
Ze względu na duże zagrożenie wirusem wirusowego zapalenia wątroby typu B i C należy unikać wszelkich okazji, których może dojść do zakażenia. Chodzi tu przede wszystkim o wykonywanie tatuaży oraz umieszczanie kolczyków.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa:
Timor Wschodni to państwo, które istnieje od niedawna i powstało po latach wojny. Odcisnęła ona swoje piętno na tutejszych mieszkańcach. Wciąż spotkać można wojenne sieroty oraz osoby, które nie były w stanie poradzić sobie po konflikcie. W przypadku rozmowy z miejscowymi o wydarzeniach wojny z Indonezją należy ważyć słowa ponieważ jest to temat, który wciąż rozbudza namiętności. W przypadku nieporozumienia może dojść nawet do bójki. Jednak z roku na rok poziom bezpieczeństwa w kraju poprawia się. Do ostatnich poważnych zamieszek doszło pięć lat temu. Poziom pospolitej przestępczości także nie jest wysoki. Należy uważać na kieszonkowców, szczególnie w środkach komunikacji publicznej. Nie jest zbyt bezpieczne także samotne chodzenie po ulicach w dzielnicach oddalonych od centrów miejscowości po zmroku.
Aby bezpiecznie podróżować po Timorze Wschodnim należy przede wszystkim zwracać uwagę na zalecenia dotyczące przestrzegania higieny i zasad związanych z niebezpieczeństwem zachorowań na choroby zakaźne. Należy także pamiętać, że w porze deszczowej, czyli od listopada do kwietnia podczas gwałtownych opadów dochodzi często do powodzi oraz osunięć ziemi.
Timor leży w strefie aktywnej sejsmicznie i występuje tu stałe zagrożenie trzęsieniami ziemi oraz falami tsunami.

Insekty:
W całym Timorze Wschodnim występuje wysokie zagrożenie zachorowaniem na malarię przenoszoną przez komary. Należy być szczególnie ostrożnym, nosić przewiewną odzież z długimi rękawami i nogawkami, stosować środki odstraszające, a w pomieszczeniach siatki w oknach i moskitiery.

Podróżowanie z dziećmi:
Timor Wschodni nie jest najlepszym miejscem do podróży z dziećmi. Niski poziom opieki zdrowotnej, niedostępność większości produktów dla dzieci, często także niemożliwość zaopatrzenia się w pasteryzowane mleko i jego przetwory sprawiają, że wyprawy takie powinno się podejmować po gruntownym przemyśleniu i zabraniu wszelkich produktów, które nie będą dostępne na miejscu. Biorąc pod uwagę niezbyt rozbudowaną bazę noclegową, wysokie temperatury, które znacznie bardziej odbijają się na dzieciach niż na dorosłych, zagrożenie epidemiologiczne oraz odmienną florę bakteryjną mogącą prowadzić do zatruć pokarmowych można stwierdzić, że zabieranie dzieci do Timoru Wschodniego może być dla nich niebezpieczne.

W razie choroby:
Opieka zdrowotna w Timorze nie jest zbyt dobrze rozwinięta. W prawdzie znalezienie lekarza w Dili czy innych większych ośrodkach nie jest zbyt dużym problemem jednak poziom usług oraz stan sprzętu medycznego pozwala jedynie na podstawowe badania. W razie poważniejszych chorób lub urazów konieczny jest zazwyczaj transport lotniczy do szpitali w Singapurze. Dlatego też przed wyjazdem konieczne jest wykupienie dobrego ubezpieczenia medycznego, które pokrywa także koszta transportu chorego.

Zgłoś błąd

Timor Wschodni w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Demokratyczna Republika Timoru Wschodniego (Repúblika Demokrátika Timór-Leste, República Democrática de Timor-Leste)
Stolica
Dili
Waluta
dolar amerykański (USD lub $)
Język
tetum, portugalski
Liczba ludności
1066409
Powierzchnia
150072
Religia
dominująca: rzymski katolicyzm
Ustrój
republika

Timor Wschodni - więcej informacji