Gdzie jechać do Chorwacji?

Gdzie jechać do Chorwacji?
Licencja: Copyright

Chorwacja jest bardzo popularnym miejscem wybieranym na wakacje, zarówno przez turystów spragnionych wypoczynku na plaży, jak również dla osób, które lubią czynny wypoczynek i zwiedzanie. Chorwacja wyróżnia się świetnym klimatem, doskonałą pogodą oraz rozbudowaną bazą turystyczną na wysokim poziomie. Znajdziemy tu zarówno przepiękne plaże oznaczone międzynarodowymi wyróżnieniami czystości i błękitnymi flagami, nadmorskie kurorty, gdzie można wypocząć jak i warte zobaczenia zabytki.

Gdzie najlepiej na wakacje w Chorwacji?

Najlepszym wyborem dla wielbicieli wypoczynku na plaży będzie Riwiera Makarska żwirowymi plażami ciągnącymi się wzdłuż morskich brzegów na przestrzeni ponad 60 kilometrów. Można tu znaleźć urokliwe zatoczki i piękne nadmorskie promenady przyrównywane do słynnej promenady w Cannes. Najbardziej znanym kurortem Riwiery Makarskiej jest mała miejscowość Brela leżąca u stóp góry Biokovo i słynąca z czystych plaż. Znajduje się tu Punta Rata uznawana za jedną z najpiękniejszych plaż świata. Symbolem Breli jest Kamen Brela, wystajaca z morza skała porośnięta drzewami. Brela zachęca również do czynnego wypoczynku jak wycieczki łodzią, loty paralotnią czy też trasy rowerowe i spacerowe.
Nadmorskie kurorty i urokliwe miejscowości Riwiery Makarskiej są położone tak blisko siebie, że pozwalają na wycieczki i zwiedzanie. Miejscowości Riwiery Makarskiej oferują również wspaniałe wakacje dla rodzin z dziećmi, gdyż można tu znaleźć plaże z udogodnieniami dla dzieci oraz możliwość spacerów i wycieczek z dzieckiem.

Amatorzy plaż powinni odwiedzić również wyspę Hvar, które oferuje kontrasty jak nowoczesne i gwarne miasto Hver oraz ciszę i spokój w małych miasteczkach jak Ivan Dolac czy Sveta Nedjelja. Wyspa Hvar słynie z malowniczych widoków stromych skał unoszących się nad żwirowymi plażami oraz urokliwych zatoczek. Na wyspie Hvar warto napić się wina, które uważane jest za najlepsze w Chorwacji. Wyspa Hvar to najbardziej słoneczne miejsce w Chorwacji, gdzie podziwiać można bujną roślinność, gaje oliwne i pola pachnącej lawendy. W mieście Hvar warto zwiedzić zabytkowe kościoły, mury obronne z VII wieku oraz twierdzę.

Magicznym miejscem warty obejrzenia jest wyspa Korčula, zwana w starożytnej Grecji jako Korkyra Melaina. Tu urodził się Marco Polo. Miasto o nazwie Korčula słynie z ciekawych zabytków. Plaże Korculi zachwycają niesamowicie turkusowym kolorem morza i krystalicznie czystą wodą. Niestety plaże nie są tu piaszczyste lecz pokryte bardziej grubym żwirem, po którym trudno się chodzi. Na Korculi warto spróbować wyśmienitych win.

Zabytki w Chorwacji

Amatorzy zabytków i zwiedzania powinni odwiedzić Dubrownik otoczony wspaniałymi i starannie odrestaurowanymi murami obronnymi, dzięki którym miasto oparło się wielu oblężeniom i nigdy nie zostało zdobyte. Miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO pełne jest zabytkowych kamienic i świątyń.

Warto odwiedzić półwysep Istria z jego największym miastem Pula, gdzie można obejrzeć spektakularne zabytki z czasów rzymskich. W starożytności Pula była jednym z najważniejszych miast nad Adriatykiem, a swą świetność straciła w średniowieczu, gdy stała się własnością Wenecji. Rzymski amfiteatr w Puli jest trzecim co do wielkości najlepiej zachowanym zabytkiem tego rodzaju na świecie.

Miłośnicy zabytków historycznych powinni odwiedzić również Split, gdzie znajdują się pozostałości imponującego pałacu Dioklecjana. Pałac był ogromny, jednak z czasem uległ zniszczeniu i wtopił się w architekturę miasta. Obecna starówka Splitu stanowi właściwie korytarze i komnaty tego gigantycznego pałacu. Częścią pałacu jest katedra w Splicie, która zajmuje dawne mauzoleum Dioklecjana, paradoksalnie brutalnego prześladowcy chrześcijan.

W mieście Zadar znajduje się jedna z najpiękniejszych i największych świątyń w Dalmacji, Katedra św. Anastazji. Warto obejrzeć również kościół św. Donata z IX wieku, stanowiący perłę architektury przedromańskiej.
W Zadarze można również usłyszeć muzykę graną przez morze na organach morskich, które zajmują 70 metrów nabrzeża. Muzykę słyszymy gdy woda wlewa się do rur schowanych pod kamiennymi schodami.

Niewielki kraj jakim jest Chorwacja oferuje setki ciekawych miejsc zarówno zabytków do obejrzenia jak i wspaniałych, słonecznych plaż i urokliwych zatoczek gdzie można po prostu wypoczywać.

O autorze
redakcja

Zobacz też