Oregon

Stany Zjednoczone w pigułce

Flaga USA
Oficjalna nazwa Stany Zjednoczone Ameryki (ang.: United States, United States of America, U. S., USA)
Stolica
Waszyngton
Waluta
1 dolar amerykański = 100 centów (USD, $)
Język
amerykański angielski, hiszpański, Język dakota, hawajski
Liczba ludności
314 138 053
Powierzchnia
9 373 967m2
Religia
protestantyzm
Ustrój
republika prezydencka
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Oregonu Hotele w Oregonie

Co warto zobaczyć w Oregonie?

Oregon jest stanem położonym u wybrzeży Pacyfiku, jest to stan o średniej wielkości. Leży on w północno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Sąsiaduje z czterema innymi stanami: Waszyngtonem, Idaho, Nevadą i Kalifornią. Jest to wspaniałe miejsce dla osób, które lubią urozmaicenie swoich wycieczek. Znajdują się tu zarówno przepiękne plaże położone nad Pacyfikiem oraz masywy górskie: Góry Nadbrzeżne i Góry Kaskadowe. Cudowne tereny można odnaleźć także w Dolinie Willimatte czy wzdłuż dorzecza Kolumbii. Jest tu także wiele terenów, które można nazwać dziewiczymi, gdzie ludzka ingerencja nie jest widoczna – rozliczne wodospady i przepiękne zielone lasy. Ciekawie prezentują się także tereny ukształtowane przez ruchy sejsmiczne i erupcje wulkanów, a także przez przechodzący tędy tysiące lat temu lodowiec.

Pierwsze ślady bytności człowieka na tych terenach datowane są już na 14 000 lat przed naszą erą. Najstarsze zabytki kultury materialnej znalezione zostały w regionie Frort Rock Cave oraz Paisley Caves. Pierwsze plemiona były zorganizowane wokół dorzecza Kolumbii i wzdłuż wybrzeży oceanu. Zanim na te tereny przybyli konkwistadorzy, rdzennymi mieszkańcami byli członkowie takich plemion jak Klamath, Nez Perece, Taklema, Molalla czy Bannok. Tereny te z uwagi na swoją malowniczość oraz urodzajność, a także ciekawe położenie były od XVII wieku przez długi czas obiektem rywalizacji pomiędzy ówczesnymi największymi mocarstwami europejskimi (w sporze uczestniczyły między innymi Rosja i Hiszpania) oraz Kampanią Hudsona. Zainteresowanie tym regionem hiszpańskich władców wiązało się również z tym, że tereny te graniczyły z Kalifornią, która wówczas stanowiła własność korony hiszpańskiej. Po burzliwym okresie walk o przynależność terenów dzisiejszego stanu Oregon do konkretnego kraju w 1843 r. utworzono autonomiczny rząd Oregonu, zaś 14 lutego 1859 r. Oregon stał się oficjalnie trzydziestym trzecim Stanem.

Obecnie Oregon uważany jest za jeden z najbardziej drogich stanów (zajmuje on 9 miejsce na liście). Jednoczenie jest to też jeden z najbardziej zaludnionych stanów – szczególnie dużo mieszkańców żyje w Salem (stolicy Oregonu – miasta nie należy mylić z tym, w którym odbywały się okryte złą sławą procesy czarownic) oraz w Portland. Tutejsze tereny są uważane, za jedne z najbardziej urodzajnych na całym świecie.

Oregon turystów przyciąga przede wszystkim swoją różnorodnością – chodzi tu głównie o przyrodę. Z wizyty w tym regionie będą zadowoleni zarówno miłośnicy tropienia śladów historii, zarówno tej prehistorycznej jak i nowszych dziejów. Zadziwiają również tutejsze miasta. Tak samo małe miasteczka jak i wielkie metropolie posiadają swój własny urok i niesamowitą atmosferę.

Zgłoś błąd

Mapa Oregonu

Oregon - galeria zdjęć

Stany Zjednoczone w pigułce

Flaga USA
Oficjalna nazwa Stany Zjednoczone Ameryki (ang.: United States, United States of America, U. S., USA)
Stolica
Waszyngton
Waluta
1 dolar amerykański = 100 centów (USD, $)
Język
amerykański angielski, hiszpański, Język dakota, hawajski
Liczba ludności
314 138 053
Powierzchnia
9 373 967m2
Religia
protestantyzm
Ustrój
republika prezydencka