Piemont

Włochy w pigułce

Flaga Włoch
Oficjalna nazwa Republika Włoska (wł. Italia, Repubblica Italiana)
Stolica
Rzym
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
urzędowy: włoski, używany: włoski, sardyński, friulski
Liczba ludności
60 418 711
Powierzchnia
301 230m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Piemontu Hotele w Piemont

Co warto zobaczyć w Piemont?

Piemont to jeden z dwudziestu regionów we Włoszech. Jego całkowita powierzchnia wynosi 25 402 kilometrów kwadratowych, a pełna liczba ludności to 4 600 000. Stolicą Piemontu jest Turyn. Jest on drugim co do wielkości regionem Włoch, jest mniejszy jedynie od Sycylii. Piemont graniczy z Francją, Szwajcarią, Lombardią, Ligurią, Doliną Aosty oraz w bardzo małym stopniu z fragmentem regionu Emilia- Romania. Mieszkańcy tego regiony posługują się językiem lokalnym. Piemont jest jednym z najbardziej uprzemysłowionych regionów Włoch. Szczególnie dobrze rozwinięty jest transport, przemysł maszynowy, elektrotechniczny, gumowy oraz hutniczy. Rolnictwo odgrywa ważną rolę w budowaniu gospodarki regionu. Uprawia się tam zboża, buraki cukrowe, trufle czy winorośli. Dodatkowo hoduje się bydło, owce i trzodę chlewną. Świetnie rozwinęła się turystyka, szczególnie sporty zimowe. Piemont podzielny jest na osiem prowincji, z czego najważniejsze to Asti, Biella, Cuneo i Turyn.

Historia Piemontu sięga starożytności, kiedy to kraina ta zamieszkiwana była przez Celtów, a następnie została podbita przez imperium rzymskie. W późniejszym czasie, region ten znajdował się pod władzą Longobordów, by następnie przejść pod władze Franków i Karola Wielkiego. W XI Piemont podzielony był na pięć jednostek terytorialnych i dopiero w wieku XV został on ponownie zjednoczony w całość, tworząc Księstwo Sabaudii- Piemontu. Tereny te były kluczowym regionem królestwa Sardynii. W 1799 roku zostały przez Napoleona wcielone do Francji. Dopiero od 1860 roku Piemont stanowi część zjednoczonych Włoch. Sama nazwa regionu została uznana dopiero w XII wieku i służyła ona do określania północnych terenów obecnych Włoch.

Piemont z trzech stron jest otoczony przez Alpy, w tym Monviso, gdzie wschodzi Po i Monte Rosa. Ukształtowanie tego terenu to w 43,3% góry, wzgórza zajmują 30,3% całej powierzchni tego obszaru, natomiast równiny to tylko 26,4%. Piemont bardzo mocno przylega do górnej części zlewni rzeki Pad, która wznosi się od stoków Monviso na zachodzie regionu i jest to największa włoska rzeka. Okolica i krajobraz Piemontu jest bardzo zróżnicowany. Przechodzi od skalistych szczytów do łagodnych zboczy i równin. &,6% całego terenu Piemontu jest pod ochroną. Znajduje się tam aż 56 różnych parków narodowych i regionalnych oraz rezerwatów przyrody.

Klimat Piemontu to klimat podzwrotnikowy kontynentalny. Średnie temperatury wynoszą od 25-30 stopni Celsjusza w okresie letnim, w najchłodniejszych miesiącach temperatura waha się od 0 do 10 lub więcej stopni. Opady przeważnie występują w chłodniejszych miesiącach, są one bardzo małe i rzadkie. Wilgotność powietrza rejonu Piemontu jest zazwyczaj średnia, lub nawet okresowo zerowa.

Zgłoś błąd

Mapa Piemontu

Piemont - galeria zdjęć

Włochy w pigułce

Flaga Włoch
Oficjalna nazwa Republika Włoska (wł. Italia, Repubblica Italiana)
Stolica
Rzym
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
urzędowy: włoski, używany: włoski, sardyński, friulski
Liczba ludności
60 418 711
Powierzchnia
301 230m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika parlamentarna