Wirginia Zachodnia

Stany Zjednoczone w pigułce

Flaga USA
Oficjalna nazwa Stany Zjednoczone Ameryki (ang.: United States, United States of America, U. S., USA)
Stolica
Waszyngton
Waluta
1 dolar amerykański = 100 centów (USD, $)
Język
amerykański angielski, hiszpański, Język dakota, hawajski
Liczba ludności
314 138 053
Powierzchnia
9 373 967m2
Religia
protestantyzm
Ustrój
republika prezydencka
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Wirginii Zachodniej Hotele w Wirginii Zachodniej

Co warto zobaczyć w Wirginii Zachodniej?

Wirgina Zachodnia to stan USA, położony w rejonie Appalachów. Jego stolicą jest Charleston. Wirginia Zachodnia jest 41 co do wielkości stanem. Natomiast ze względu na liczbę ludności zajmuje 38 miejsce. Została ona przyjęta do Stanów Zjednoczonych z dniem 20 czerwca 1863 roku. Wirginia zachodnia dzieli się na 55 hrabstw, z czego największe to : Barbour, Brooke czy Hampshire. Stan ten graniczy z Ohio, Pensylwanią, Marylandem, Wirginią i Kentucky. Powierzchnia całego stanu wynosi 62 809 kilometrów kwadratowych. Liczba ludności natomiast to 1 808 344.

Historia Wirginii Zachodniej, według naukowców, mogła rozpocząć się już w latach starożytnych, gdyż znajdowali oni na tych terenach wiele artefaktów i przyrządów charakterystycznych dla tych okresów. Tereny te były w późniejszych czasach zamieszkiwane prze Indian, którzy mieli system handlu i bardzo dobrze rozwiniętą plemienną kulturę. Obszary Wirginii Zachodniej coraz częściej były atakowane przez Amerykanów, a Ohio i Pensylwania, chciały rozszerzać swoje tereny na terytorium Wirginii. Przez spory o te ziemie, utworzono Kentucky, czyli jeden ze stanów graniczących z Wirginią Zachodnią. Wirginia Zachodnia długo nie miała ustalonego jednego rządu i organu władzy, dlatego podczas wojny secesyjnej część mieszkańców chciała założyć odrębny rząd. W rozwoju historycznym Wirginii Zachodniej duży wpływ miało ukształtowanie terenu, gdyż występujące góry, czy liczne doliny rzeczne owocowały w bogate zasoby naturalne, dzięki którym rozwój chociażby rolnictwa stawał się łatwiejszy, przez co życie codzienne, było i jest przyjemne i na wysokim poziomie warunkowym.

Wirginia Zachodnia znajduje się na terenie Appalachów, dlatego też duży procent ukształtowania terenu to góry, wzgórza, pagórki. Z tego powodu Wirginię Zachodnią określa się mianem „Mountain Sate” czyli „Górzysty Stan”. Średnia wysokość nad poziomem morza wynosi 460 metrów i zalicza się ona do najwyższych na wschód od Missisipi. Poza górami Wirginia Zachodnia cechuje się występowaniem dużej ilości lasów różnego rodzaju. Na południu natomiast, poza lasami występują kaniony i wąwozy. Dodatkowo przez Wirginie Zachodnią płynie New River. Jest to jedna z 15 rzek w całych Stanach Zjednoczonych Ameryki, która została objęta narodową ochroną.

Klimat w Zachodniej Wirginii jest klimatem subtropikalnym, a w niektórych niższych wysokościach, głównie w południowo- zachodniej części stanu lata są gorące, a zimy łagodniejsze. Reszta stanu cechuje się klimatem kontynentalnym, z ciepłymi latami i mroźnymi zimami. Na niektórych obszarach południowych może występować klimat górski, zimny, przez co te tereny różnią się również florą. Średnie temperatury w styczniu wahają się w granicach od 2- 4 stopni C, natomiast temperatury lipcowe to około 30 stopni. W 1936 roku, została zanotowana najwyższa temperatura, wynosiła ona aż 44 stopnie. Natomiast temperatura najniższa doszła do – 38 stopni. Suma rocznych opadów waha się od 81 centymetrów do 100. Jest to jednak zróżnicowane i w różnych częściach stanu, mogą wystąpić pewne różnice.

Zgłoś błąd

Mapa Wirginii Zachodniej

Wirginia Zachodnia - galeria zdjęć

Stany Zjednoczone w pigułce

Flaga USA
Oficjalna nazwa Stany Zjednoczone Ameryki (ang.: United States, United States of America, U. S., USA)
Stolica
Waszyngton
Waluta
1 dolar amerykański = 100 centów (USD, $)
Język
amerykański angielski, hiszpański, Język dakota, hawajski
Liczba ludności
314 138 053
Powierzchnia
9 373 967m2
Religia
protestantyzm
Ustrój
republika prezydencka