Co warto zobaczyć w Województwie wielkopolskim?
Województwo wielkopolskie położone jest w zachodniej części Polski i pod względem wielkości plasuje się na drugim miejscu, zaraz za województwem mazowieckim. Rzeźba terenu Wielkopolskiego ukształtowana została przez dwa zlodowacenia – bałtyckie, które w części północnej i środkowej pozostawiło niziny i mnogość jezior oraz środkowopolskie, które swym zasięgiem objęło część południową. Region ten jest o wiele mniej urozmaicony, nie występują tutaj również jeziora. Nie oznacza to jednak, że jest mniej atrakcyjny. Tym, co wyróżnia województwo wielkopolskie spośród innych są przede wszystkim walory kulturowe. Śmiało można powiedzieć, że to tutaj rozpoczęły się losy państwa polskiego – do dzisiaj można znaleźć zabytki, które mówią o najdawniejszych dziejach naszych przodków.
Do najciekawszych historycznie miast należy m.in. pierwsza stolica Polski, Gniezno, według legendy założone przez Lecha. Zasłynęło z tego, że niegdyś odwiedził je wielki cesarz Niemiec, Otton III, koronowano w nim pierwszego polskiego króla, Bolesława Chrobrego oraz pochowano św. Stanisława. Katedra, w której spoczywają jego szczątki znana jest z niezwykle pięknych Drzwi Gnieźnieńskich.
Stolica Wielkopolski, Poznań, jest chętnie odwiedzana przez turystów nie tylko ze względu na malowniczy Rynek i jego wyjątkową zabudowę, ale również z uwagi na liczne imprezy kulturalne i handlowe. Jedną z najsłynniejszych jest Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Malta”, który odbywa się regularnie, od 1991 roku. W czasie jego trwania uliczki, place oraz samo Jezioro Maltańskie stają się miejscem teatralnej fiesty przyciągając gości zarówno z Polski, jak i zagranicy. Jezioro Maltańskie jest obiektem, który szczególnie upodobali sobie kajakarze i wioślarze – na wodach Malty organizowane są zawody krajowe i międzynarodowe, znajduje się tutaj również kąpielisko, szczególnie popularne w okresie letnim.
Jeziora są elementem charakterystycznym dla Wielkopolskiego Parku Narodowego. Wypełniające polodowcowe rynny lub rozrzucone bezładnie pośród morenowych zwałów są wyjątkową atrakcją regionu, podnoszącą jego rangę turystyczną. Do innych osobliwych form polodowcowych należą ozy – ciągnące się przez wiele kilometrów wały zbudowane z piasku, żwiru i gliny oraz drumliny – urokliwe, owalne pagórki, często występujące po kilka obok siebie.
Wielość atrakcji turystycznych występujących w województwie wielkopolskim sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.