10 wycieczek w Tatry i Pieniny

Miłośników gór jest w Polsce wielu. Jedni kochają Karkonosze, inni Beskidy, jeszcze inni Bieszczady. Ale każdy bez wyjątku powinien odwiedzić Tatry i Pieniny. Oba pasma należą do łańcucha Karpat i położone są na pograniczu polsko-słowackim.

Polskie Tatry dzielą się na Tatry Wysokie (m. in. rejon Doliny 5 Stawów Polskich) i Tatry Zachodnie (m. in. rejon Doliny Kościeliskiej). Objęte są ochroną od czasu ustanowienia Tatrzańskiego Parku Narodowego. Krajobraz Tatr to granitowe szczyty, zalesione doliny, skalne rumowiska, jaskinie i liczne jeziora. Z kolei Pieniny słyną z malowniczego przełomu Dunajca. Właściwie przełomy są dwa i dzielą pasmo na 3 części: Pieniny Spiskie, Pieniny Środkowe i Małe Pieniny. Tym co odróżnia Pieniny od sąsiednich pasm jest stosunkowo łagodny klimat. Na atrakcyjność tego regionu dodatkowo wpływa występowanie wód mineralnych nazywanych szczawami.

Poniżej prezentujemy dziesięć wycieczek po tych górach, zróżnicowanych pod względem długości i trudności. Jednak bez względu na rodzaj i trudność wycieczki, należy pamiętać o pogodzie, która w górach bywa zmienna i o odpowiednim przygotowaniu turystycznym.

#1. Dolina Pięciu Stawów Polskich

Wycieczka do jednej z najbardziej malowniczych dolin w polskich Tatrach nie należy do najłatwiejszych, jednak nie jest też wyjątkowo wymagająca. Na dojście do schroniska z Palenicy Białczańskiej potrzeba około trzech godzin. Po drodze miniemy Wodogrzmoty Mickiewicza – utworzone z kilku kaskad wodospady, a także wodospad Siklawa. W Dolinie znajduje się kilka jezior polodowcowych: Wielki Staw Polski (największy), Mały Staw Polski, Zadni Staw Polski, Przedni Staw Polski, Czarny Staw Polski oraz Wole Oko. Wokół schroniska poza taflami jezior podziwiać możemy szczyty Tatr Wysokich. Wytrawni piechurzy mogą kontynuować wędrówkę np. na Kozi Wierch lub przełęcz Zawrat. Zimą dolina pokryta jest dużą ilością śniegu i warunki mogą być bardzo trudne, dlatego decydując się na wycieczkę należy pamiętać o odpowiednim sprzęcie.

10 wycieczek w Tatry i Pieniny
Autor: Elżbieta Markiewicz, Licencja: Copyright

10 wycieczek w Tatry i Pieniny
Autor: Indrik myneur, Licencja: CC BY


Podobne ciekawostki

7 niezwykłych miast USA

Stany Zjednoczone to jedno z największych, czwarte co do wielkości, państw świata. Zaraz po...
7 niezwykłych miast USA