15 niezwykłych wież obserwacyjnych świata

#13. Wieża Glasgow, Wielka Brytania

Wieża obserwacyjna w Glasgow, jest wolnostojącą konstrukcją zlokalizowaną na południowym wybrzeżu rzeki Clyde i stanowi integralną część centrum naukowego działającego w mieście. Posiadająca prawie 130 metrów wysokości wieża Glasgow, jest obecnie najwyższą tego typu konstrukcją w całej Szkocji. Co więcej, wieża trafiła także do księgi rekordów Guinnessa, będąc najwyższym budynkiem na świecie, którego konstrukcja może obracać się o 360 stopni!
Cała konstrukcja umieszczona została na 65 centymetrowym łożysku i nie jest połączona z fundamentami, posiadającymi głębokość piętnastu metrów, co pozwala jednak na jej rotację (kontrolowaną przez komputer), tak aby skierowana była zawsze w stronę wiatru. Całość posiada dwie windy, w jednej z mieści się do dwunastu osób, zazwyczaj jednak z powodów wygody, do wind wpuszcza się po sześć osób i przewodnika. W konstrukcji znajdziemy także schody awaryjne, liczące sobie 523 stopnie!

Wieża Glasgow, Wielka Brytania
Autor: Jean-Pierre Dalbera, Licencja: CC BY


Podobne ciekawostki

Mikronacje

Mikronacja, a właściwie słuszniejsza jest angielska nazwa „micronation”, to pojęcie określające niewielkie terytorium, które...
Mikronacje