Archikatedra i Wieża Trynitarska w Lublinie

Lublin w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo lubelskie
Liczba ludności
348567
Powierzchnia
147 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 81
Współrzędne
N:51.248056
E:22.570278
Herb
Herb Lublina

Archikatedra i Wieża Trynitarska w Lublinie - opis atrakcji

Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty znajduje się przy murach Starego Miasta w sąsiedztwie Wieży Trynitarskiej, która jest jednym z lepszych punktów widokowych w mieście. Jest to barokowa bazylika, której wnętrze pokrywają wspaniałe iluzjonistyczne polichromie.

Kościół został zbudowany na przełomie XVI i XVII w. dla zakonu jezuitów. W pierwotnej formie był jednonawowy, wkomponowany w mury obronne. Dzisiejszy wygląd otrzymał podczas odbudowy po pożarze z połowy XVIII w. Wtedy też powstały zdobiące wnętrze polichromie wykonane przez Józefa Meyera, nadwornego malarza Augusta III Sasa.

Po kasacie zakonu jezuitów w końcu XVIII w. kościół przejęli trynitarze, a w 1805 r. stał się on siedzibą nowoutworzonej diecezji lubelskiej. Niedługo później otrzymał nową, klasycystyczną fasadę z kolumnowym portykiem. Dziś, po remoncie jaki katedra przeszła na początku XXI w. jej wnętrze zachwyca wspaniałymi malowidłami. Na sklepieniu znajduje się polichromia przedstawiająca triumf wiary nad herezją oraz jeźdźca apokalipsy. Wśród wyposażenia katedry są zarówno zbudowane specjalnie dla niej ołtarze, jak i przedmioty przeniesione z rozebranego kościoła farnego św. Michała Archanioła. Są to m.in. krzyż trybunalski, na który zaprzysięgano unię lubelską, chrzcielnica z XIV w. oraz epitafium Sebastiana Klonowica. Atrakcją katedry jest zakrystia akustyczna, w której słyszalny jest nawet bardzo cichy szept.

Zgłoś błąd

Archikatedra i Wieża Trynitarska w Lublinie - galeria zdjęć

Archikatedra i Wieża Trynitarska w Lublinie na mapie

Archikatedra i Wieża Trynitarska w Lublinie cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Archikatedra i Wieża Trynitarska w Lublinie

Miasta w pobliżu Archikatedra i Wieża Trynitarska w Lublinie

Regiony w pobliżu Archikatedra i Wieża Trynitarska w Lublinie

Więcej informacji