Australia

Australia, kontynent położony na półkuli południowej, jest przypadkiem wyjątkowym – całą jego powierzchnię zajmuje jedno państwo, o tej samej nazwie, do którego zaliczana jest również wsypa Tasmania i inne, mniejsze wyspy Oceanu Spokojnego. Rzeźba terenu Australii jest stosunkowo zróżnicowana – na wschodzie znajdziemy górskie masywy, za zachodzie rozległe wyżyny, a pomiędzy nimi tereny nizinne. Jedną z największych atrakcji regionu jest Wielka Rafa Koralowa, widoczna nawet z Kosmosu. Ze względu na swoje niezwykłe walory przyrodnicze Wielka Rafa objęta została ochroną i wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Szczególnie upodobali ją sobie nurkowie zafascynowani podwodnym światem roślin i zwierząt.

Australia jest kierunkiem chętnie wybieranym nie tylko ze względu na atrakcje przyrodnicze, ale także z uwagi na ciekawą historię związaną z rdzennymi mieszkańcami kontynentu, Aborygenami. Kultura Aborygenów przetrwała do dziś, dzięki kontynuowanym ciągle ceremoniom towarzyszącym plemiennym zgromadzeniom. Ludność ta żyje obecnie w rezerwatach zlokalizowanych w słabo zaludnionych obszarach zachodniej części Australii. Z Aborygenami związany jest jeden z głównych symboli kontynentu – Uluru, wielka, samotna skała, będąca miejscem ich kultu.

Przybywając do Australii warto odwiedzić również największe miasto, Syndey, słynące z charakterystycznego budynku Opery, którą zaprojektowali Jørn Utzon i Ove Arup. Miasto przyciąga również licznymi parkami i muzeami, a także bogatym życiem nocnym. Słynne są także tutejsze plaże, z uroków których korzystają nie tylko plażowicze, ale także miłośnicy sportów wodnych, głównie surferzy.

 

Mapy Australii