Tuvalu

Tuvalu w pigułce

Flaga Tuvalu
Oficjalna nazwa Tuvalu (Tuvalu)
Stolica
Vaiaku na atolu Funafuti
Waluta
dolar australijski (AUD)
Język
tuvalu, angielski
Liczba ludności
12 373
Powierzchnia
26m2
Religia
protestantyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Tuvalu Hotele w Tuvalu

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Tuvalu?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Tuvalu (w przeszłości także Wyspy Ellice), to znajdujące się w zachodniej części Polinezji państwo, położone na Oceanie Spokojnym, tworzące spory archipelag, który powszechnie określany jest mianem Wsyp Lagunowych. Całe Tuvalu administracyjnie należy do Wielkiej Brytanii, z tego też powodu oficjalne stanowisko głowy państwa piastuje tutaj Elżbieta II.

Historia osadnictwa na terenach Tuvalu rozpoczęła się w pierwszej połowie piątego stulecia. Europejczycy na tereny Wysp Ellice dotarli jednak dopiero ponad tysiąc lat później (za sprawą hiszpańskiego żeglarza Alvaro de Neyry). Od tego czasu, archipelag trafiał w różne ręce, znajdując się to pod zarządem Hiszpanów, Japończyków i wreszcie Wielkiej Brytanii. Obecnie państwo jest członkiem Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, a od kilkunastu lat może poszczycić się obecnością w Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Ciekawostką jest fakt, że w języku tuvalu, nazwa państwa oznaczała będzie „osiem wysp” – dziwi to większość turystów, gdyż cały archipelag składa się łącznie z dziewięciu stałych lądów. Jest to spowodowane tym, że praktycznie do końca lat czterdziestych ubiegłego wieku wyspa Niualkita, która znajduje się w najbardziej wysuniętej na południe części archipelagu, pozbawiona była jakichkolwiek stałych mieszkańców.

Co do samych wysp wchodzących w skład Tuvalu, to największą z nich jest Vaitupu, licząca sobie prawie sześć kilometrów kwadratowych. Pozostałe wyspy, a mianowicie Nanumea, Nukufetau, Nui, Funafuti, Nukulaelae, Nanumanga, Niutao i Nuilakita posiadają od 2 do 4 kilometrów kwadratowych (oprócz ostatniej Nuilaikity, która liczy sobie zaledwie 500 tysięcy metrów kwadratowych).

Zgłoś błąd
Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 58 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 114 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 118 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 165 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 170

Tuvalu - galeria zdjęć

Tuvalu w pigułce

Tuvalu
Oficjalna nazwa Tuvalu (Tuvalu)
Stolica
Vaiaku na atolu Funafuti
Waluta
dolar australijski (AUD)
Język
tuvalu, angielski
Liczba ludności
12373
Powierzchnia
262
Religia
protestantyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna

Tuvalu - więcej informacji