Polska

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Polski Hotele w Polsce

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Polsce?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Pod względem powierzchni kraj zajmuje dziewiąte miejsce w Europie. Posiada dostęp do Morza Bałtyckiego (granica morska liczy 440 km). Sąsiadami Polski są: Niemcy, Czechy, Słowacja, Ukraina, Białoruś, Litwa i Rosja (obwód kaliningradzki).

Według obecnego podziału administracyjnego w skład państwa wchodzi 16 województw, ponad 900 miast, 65 miast na prawach powiatu, 314 powiatów i 2479 gmin. Najdłuższą rzeką kraju jest Wisła. Najdłuższym jeziorem jest Śniardwy, natomiast najgłębszym Hańcza. Najwyższym szczytem górskim są wznoszące się na 2499 m. n.p.m. Rysy w Tatrach Wysokich.

Polska jest jednym z najbardziej zalesionych krajów europejskich. Prawie 30% kraju stanowią lasy, w których można spotkać wiele zwierząt, w tym: jelenie, sarny, dziki czy łosie. Natomiast w górach występują kozice, świstaki, rysie, żbiki, niedźwiedzie. W Polsce przyrodę chroni się w wielu parkach narodowych, rezerwatach przyrody i parkach krajobrazowych.

Stolicą i największym miastem w Polsce jest Warszawa. Do innych dużych ośrodków miejskich należą: Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin.

Wśród interesujących i pięknych miejsc na terenie kraju warto mieć na uwadze te, które wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO, czyli: Stare Miasto w Krakowie, Kopalnię Soli w Wieliczce, Auschwitz- Birkenau, Puszczę Białowieską, Stare Miasto w Warszawie, Stare Miasto w Zamościu, Średniowieczny zespół miejski Torunia, Zamek krzyżacki w Malborku, Kalwaria Zebrzydowska, Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, Drewniane kościoły południowej Małopolski, Park Mużakowski, Hala Stulecia we Wrocławiu.

W Polsce można spędzić aktywnie czas wybierając się np. na kajaki, narty czy wspinaczkę. Miłośnicy kąpieli w okresie letnim mają do wyboru m.in. wybrzeże Morza Bałtyckiego oraz Warmię i Mazury. Natomiast osoby, które wolą wypoczynek w górach mogą wybrać się w Karpaty (m.in.: Tatry, Pieniny, Bieszczady, Beskidy), Góry Świętokrzyskie lub Sudety.

Osoby pragnące poznać polską kulturę mogą wziąć udział w wielu festiwalach i koncertach organizowanych na terenie całego kraju, odwiedzać liczne muzea, wybrać się do teatru, opery lub kina.

Do najbardziej znanych polskich nazwisk na całym świecie należą Fryderyk Chopin, papież Jan Paweł II, Lech Wałęsa i Maria Skłodowska-Curie. Wśród innych ważnych postaci należy wymienić rzeźbiarkę Magdalenę Abakanowicz, wokalistkę jazzową Urszulę Dudziak, dwójkę reżyserów: Romana Polańskiego i Agnieszkę Holland, aktorkę Polę Negri, badaczy i podróżników: Pawła Edmunda Strzeleckiego i Marka Kamińskiego, kierowcę formuły 1 Roberta Kubicę czy obecnie znane na całym świecie modelki Anję Rubik i Kasię Struss.

Zgłoś błąd

Regiony w Polsce

Miasta w Polsce

Atrakcje turystyczne i zabytki w Polsce

Warto wiedzieć

Polska - galeria zdjęć

Polska w pigułce

Polska
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38538447
Powierzchnia
3126792
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna

Polska - więcej informacji