Szczecin

Szczecin w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo zachodniopomorskie
Liczba ludności
409211
Powierzchnia
300,55 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 91
Współrzędne
N:53.438056
E:14.542222
Herb
Herb Szczecina

Co warto zobaczyć w Szczecinie?

Przez lata Szczecin należy do Duńczyków, Szwedów, Francuzów, Prusaków i Niemców. Pierwiastek polski jest tu sprawą całkiem świeżą. Jeszcze przed II wojną światową miasto jest w rękach niemieckich, po wojnie – staje się miastem polskim. Rozpoczyna się zmiana tożsamości miasta. Jak się to robi? Wysiedla się Niemców a na ich miejsce sprowadza się Polaków z Kresów Wschodnich i centralnej części kraju. To oni będą odbudowywać to, co zniszczyła wojna i to co wywożą stąd Polacy, by postawić na nogi Warszawę. Czeka ich długa droga do stworzenia tego, co możemy dzisiaj zobaczyć. A trzeba nam wiedzieć, że Szczecin to prawdziwa i nieodgadniona twierdza szyfrów.

Ze Szczecinem jak z dzieckiem, wydaje nam się, że już wszystko o nim wiemy a w efekcie okazuje się, że zaskakuje nas niemal na każdym kroku. Poniemiecki szpital wojskowy na planie swastyki, ronda ułożone na wzór gwiazdozbioru Oriona, zjawiskowy park, który w rzeczywistości jest cmentarzem to tylko niektóre z osobliwości miasta. Do tego dochodzi orientacja w terenie a raczej jej brak. Nazwy ulic, placów, alej to prawdziwy labirynt historyczny: Wały Chrobrego, ulica Jagiellońska, Plac Żołnierza Polskiego, Plac Odrodzenia, Plac Sprzymierzonych. Pierwsze próby dotarcia w konkretne miejsce graniczą z cudem: odrodzenia czy sprzymierzenie, żołnierz czy bohater? I te ronda: gwiaździste, paryskie, urzekające – tylko jak trafić w odpowiednią odnogę?

Do tego wszystkiego dochodzi nurtujące pytanie: gdzie jest morze? Szkoła Morska jest, Port się znajdzie, nawet Dni Morza są a Bałtyk? Też jest – tyle, że 65 km na północ. Niby jesteś w Szczecinie, niby jesteś nad morzem ale do morza kawałek.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Szczecinie

W okolicy Szczecina

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Szczecina

Miasta w pobliżu Szczecina

Szczecin - galeria zdjęć

Szczecin w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
409211
Powierzchnia
300,55 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 91
Współrzędne
N:53.438056
E:14.542222

Szczecin - więcej informacji