Województwo zachodniopomorskie

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Województwa zachodniopomorskiego Hotele w Województwie zachodniopomorskim

Co warto zobaczyć w Województwie zachodniopomorskim?

Województwo zachodniopomorskie położone jest w północno-zachodniej części Polski, graniczy z Morzem Bałtyckim. Ze względu na dostęp do Bałtyku oraz położenie w atrakcyjnym rejonie Pojezierza Pomorskiego region jest bardzo atrakcyjny i zaliczany do jednego z najchętniej odwiedzanych przez turystów, zarówno z Polski, jak i zagranicy, zwłaszcza zachodniej.

Około 1/3 części województwa pokryta jest przez lasy, bardzo często porośnięte rzadką roślinnością i zamieszkałe przez unikalne gatunki zwierząt i ptactwa. Przyrodnicze walory Zachodniopomorskiego zostały objęte ochroną przez parki narodowe (Woliński Park Narodowy i Drawieński Park Narodowy) oraz krajobrazowe (Barlinecko-Gorzowski Park Krajobrazowy, Cedyński Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Doliny Dolnej Odry, Szczeciński Park Krajobrazowy Puszcza Bukowa, Iński Park Krajobrazowy, Drawski Park Krajobrazowy). Znajduje się tutaj również 75 rezerwatów przyrody.

Charakterystycznym elementem województwa są liczne akweny wodne, w tym największy z nich, Zalew Szczeciński oraz gęsta sieć rzek (przepływa ich tutaj aż 45) oraz ich dopływów. Stwarza to doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych oraz aktywnego wypoczynku. Największym zainteresowaniem cieszy się żeglarstwo i kajakarstwo, ale coraz bardziej popularne stają się również wędrówki, piesze i rowerowe – na terenie województwa znaleźć można wiele szlaków rowerowych, których łączna długość to ponad 480 km. Prężnie rozwija się również turystyka konna. Najbardziej malownicze zakątki Zachodniopomorskiego usiane są licznymi szlakami turystycznymi. Fani tradycyjnego, leniwego wypoczynku na plaży również będą mieli z czego wybierać. Ci, którzy chcą zadbać o stan swojego zdrowia mogą z kolei skorzystać z bogatej oferty uzdrowisk. Najbardziej znane uzdrowiskowe miejscowości to m.in. Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Połczyn i Świnoujście.

Wyjątkową atrakcją regionu jest największa wyspa polskiego wybrzeża, Wyspa Wolin wraz z otaczającymi ją innymi, mniejszymi wysepkami – nazywane są „Krainą 44 wysp”. Co roku przyciągają wielu turystów, zarówno swoimi walorami przyrodniczymi i atrakcyjnymi kurortami wypoczynkowymi, jak i niezwykłymi zabytkami związanymi z historią Pomorza – do najciekawszych z nich należy m.in. Skansen Słowian i Wikingów żyjących niegdyś na tych terenach.

Zgłoś błąd

Mapa Województwa zachodniopomorskiego

Miasta w Województwie zachodniopomorskim

Atrakcje turystyczne i zabytki w Województwie zachodniopomorskim

Miasta w pobliżu Województwo zachodniopomorskie

Województwo zachodniopomorskie - galeria zdjęć

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna