Niechorze

Niechorze w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo zachodniopomorskie
Liczba ludności
979
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
91
Współrzędne
N:54.09488777543866
E:15.076429702536846

Co warto zobaczyć w Niechorzu?

Niechorze jest miejscowością wypoczynkową i kąpieliskiem morskim na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Ma ładną piaszczystą plażę i widokowy nadmorski klif będący atrakcją krajobrazową. W miejscowości nie brakuje pensjonatów, apartamentów na wynajem, kempingów i innych obiektów noclegowych. Zachowało się tu także trochę dawnej zabudowy rybackiej, a ozdobą kurortu jest XIX wieczna latarnia morska.

Do połowy XIX w. Niechorze było zwyczajną wioską rybacką. Zmiany nastąpiły w wyniku zapanowania mody na wyjazdy nad morze i kąpiele morskie. Ze względu na dogodne położenie, ładną plażę i krążących informacjach o dobroczynnym wpływie tutejszego klimatu na zdrowie, Niechorze zaczęło szybko przyciągać letników. Uruchomiono także zakład wodoleczniczy, w którym stosowano zimne i gorące kąpiele z morskiej wody. Zainteresowanie kurortem wzrosło jeszcze bardziej po doprowadzeniu pod koniec XIX w. linii kolei wąskotorowej z Gryfic.

Pod koniec II wojny światowej Niechorze zostało poważnie zniszczone podczas walk między cofającą się armią niemiecką, a nacierającą armią czerwoną. Po zakończeniu działań dość szybko doszło do odrodzenia działalności wypoczynkowej, zaczęły powstawać ośrodki wczasowe państwowych zakładów. Dziś Niechorze jest cenionym miejscem rodzinnego wypoczynku nad Bałtykiem.
Wśród jego atrakcji jest przede wszystkim piaszczysta, dobrze zagospodarowana plaża ze strzeżonym kąpieliskiem, fragment klifowego wybrzeża, XIX wieczna latarnia morska oraz domy i kamienice rybackie znajdujące się w dzielnicy przylegającej do Jeziora Liwia Łuża.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Niechorzu

W okolicy Niechorza

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Niechorza

Miasta w pobliżu Niechorza

Niechorze - galeria zdjęć

Niechorze w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
979
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
91
Współrzędne
N:54.09488777543866
E:15.076429702536846

Niechorze - więcej informacji