Co warto zobaczyć w Kołobrzegu?
Kołobrzeg to miasto położone na Pomorzu Zachodnim, u ujścia rzeki Parsęty. Jest to jeden z największych ośrodków miejskich województwa zachodniopomorskiego (pod względem liczby ludności) oraz popularny i ceniony ośrodek kulturalny. W lecie odbywają się tu przeglądy kabaretów i festiwale muzyczne.
W Kołobrzegu znajdują się pokłady borowinowe oraz źródła solanki i wód mineralnych. W kołobrzeskich zakładach lecznictwa uzdrowiskowego leczone są między innymi choroby stawów, krążenia, górnych dróg oddechowych, ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego oraz nadciśnienie czy cukrzyca.
Pierwotnie Kołobrzeg zlokalizowany był na terenie dzisiejszej wsi Budzistowo. Jest to jedno z najstarszych miast Pomorza, istniejące już w VIII wieku. Książę Bolesław Chrobry założył w Kołobrzegu biskupstwo (w roku 1000), które upadło po kilku latach istnienia. W latach późniejszych miasto znajdowało się pod kuratelą biskupów kamieńskich, potem pod zwierzchnictwem cesarza niemieckiego i króla Danii. W roku 1255 miejscowość otrzymała prawa miejskie, a największe zyski czerpała z handlu, rybołówstwa i warzelnictwa. W XIV wieku Kołobrzeg stał się członkiem Hanzy (związku miasta handlowych).
Po okresie najszybszego rozwoju, który przypadał na wieki XV i XVI, nastąpiła stagnacja i podupadanie miasta (okres wojny trzydziestoletniej). Odrodzenie Kołobrzegu miało miejsce dopiero w wieku XIX, kiedy to zaczęło rozwijać się przetwórstwo i rybołówstwo oraz odbudowano zniszczony port. Podczas I wojny światowej, miasto zamienione zostało w olbrzymi szpital wojskowy, zaś w czasie II wojny światowej niemal całkowicie zniszczone.
Dziś Kołobrzeg znany jest w Polsce i poza jej granicami jako centrum turystyczne i uzdrowiskowe, w którym można wypocząć, zregenerować siły i zobaczyć ciekawe miejsca i zabytki.