Dziwnów

Dziwnów w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo zachodniopomorskie
Liczba ludności
2867
Powierzchnia
4,97 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 91
Współrzędne
N:54.027778
E:14.763611
Herb
Herb Dziwnowa

Co warto zobaczyć w Dziwnowie?

Dziwnów to nadmorskie miasto (prawa miejskie uzyskało 1 stycznia 2004 roku), położone w północno-zachodniej części Polski, na Pobrzeżu Szczecińskim, u ujścia cieśniny Dziwny do morza Bałtyckiego. Część miejscowości (południowo-zachodnia) leży na pobliskiej wyspie Wolin, zaś inna część (północno-wschodnia)znajduje się na Mierzei Dziwny. W przeszłości Dziwnów należał administracyjnie do województwa szczecińskiego.

Pierwsza historyczna wzmianka dotycząca Dziwnowa pochodzi z roku 1243. W Średniowieczu przez Dziwnów wiódł ważny szlak handlowy łączący Zalew Szczeciński i Morze Bałtyckie. Kiedy Dziwna uległa zapiaszczeniu, które uniemożliwiało żeglugę statków, okolica straciła swoją pozycję handlową. Do wieku XIX Dziwnów był jedną z wielu nadmorskich osad rybackich. Jego sytuacja zmieniła się natomiast w chwili, gdy zaczęli do niego napływać turyści i kuracjusze, którzy korzystali z odkrytych w 1896 roku źródeł solankowych i wybudowanych przy nich łazienkach borowinowych i solankowych. Obecnie źródła nie są już eksploatowane.

W 1999 roku Dziwnów uznany został za trzecią „Najpopularniejszą miejscowość turystyczną” (plebiscyt organizowany przez czasopismo „Sport i Turystyka”, pod patronatem kancelarii Prezydenta Polski). Doskonałe warunki do plażowania, kąpieli morskich i uprawiania sportów wodnych sprawiają, że Dziwnów jest chętnie odwiedzany przez miłośników słońca i wody oraz wędkarzy.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Dziwnowie

W okolicy Dziwnowa

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Dziwnowa

Miasta w pobliżu Dziwnowa

Dziwnów - galeria zdjęć

Dziwnów w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
2867
Powierzchnia
4,97 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 91
Współrzędne
N:54.027778
E:14.763611

Dziwnów - więcej informacji