Wolin (miasto)

Wolin (miasto) w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo zachodniopomorskie
Liczba ludności
4879
Powierzchnia
14,47 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 91
Współrzędne
N:53.841389
E:14.611389
Herb
Herb Wolina

Co warto zobaczyć w Wolinie?

Na wyspę Wolin najlepiej jest się wybrać rowerem, pokonując malowniczą trasę, ciągnącą się wzdłuż Wolińskiego Parku Narodowego. Wolińskie krajobrazy są niezwykle urokliwe. Podziwiać tu można zarówno piaszczyste plaże, jak i rozlewiska rzeki Świny oraz urwiste klify.
Wolin to dawna stolica państwa Wolinian, chociaż obecnie miejscowość ta odgrywa już nieco mniejszą rolę niż w przeszłości. Miasto może nie wzbudza zachwytu, gdyż pełno tu bloków, ale mimo to, warto zdecydować się na jego odwiedzenie. To właśnie tutaj niegdyś budowano potężne statki, a miasto było jednym z największych ośrodków portowych nad Morzem Bałtyckim. Port utrzymywał kontakty nawet z najdalszymi krajami, między innymi
z Indiami, Chinami, z Rusią Kijowską oraz z Bizancjum.
W 967 roku Wolin został wcielony do powstającego wówczas państwa polskiego. Znalazł się pod panowaniem Mieszka I. Niedługo później na terenie dzisiejszego Wolina zostało utworzone nowe biskupstwo, które później przeniesiono do Kamienia Pomorskiego.
Współczesny Wolin przyciąga przede wszystkim atrakcyjnym centrum miasteczka, chociaż zabytki to nie jedyne walory tego miejsca. Na szczególne zainteresowanie zasługuje właściwie cała wyspa, dająca nam możliwość poznania także niebywale ciekawych okazów występującej tu fauny oraz flory. Na terenie wyspy można na własne oczy ujrzeć więc żyjące w rezerwacie żubry, orły bieliki oraz wiele innych gatunków ptaków i zwierząt.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Wolinie

W okolicy Wolina

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Wolina

Miasta w pobliżu Wolina

Wolin (miasto) - galeria zdjęć

Wolin (miasto) w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
4879
Powierzchnia
14,47 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 91
Współrzędne
N:53.841389
E:14.611389

Wolin (miasto) - więcej informacji