Co warto zobaczyć w Beskidach?
Beskidy to pasmo górskie znajdujące się w Karpatach Zewnętrznych. Rozciągają się od Czech aż po Ukrainę na długość ok. 600 km. Są to najmłodsze góry w Polsce, gdyż pochodzą z ostatniej fazy fałdowań orogenezy alpejskiej. Powstawały blisko 20 mln lat temu. Badania wykazały, że Beskidy zostały uformowane także podczas wypiętrzania w końcowej fazie trzeciorzędu. W skład gór wchodzą głównie skały osadowe złożonych z piaskowców, iłów czy łupków. Znaleźć tu można również skały wulkaniczne np. na Górze Jarmuta.
Beskidzki klimat jest dość umiarkowany, choć pogoda zmienia się bardzo szybko. Charakterystyczne dla tego rejonu są silne wiatry oraz opady. Fauna i flora zależą od piętra, na które został podzielony cały obszar górski. Występują tu gównie dęby, świerki, sosny, jodły, natomiast najwyższe szczyty najczęściej są nagie i skaliste. Turyści mogą podziwiać także różne gatunki zwierząt, jak np. żbiki, rysie, borsuki, orliki krzykliwe, głuszce, salamandry plamiste czy kumaki górskie.
Cały kompleks został poddany dość rygorystycznej ochronie. W tym celu na jego terytorium powstało aż jedenaście parków narodowych, z czego 4 na terenie Polski. Są to: Babiogórski PN, Gorczański PN, Magurski PN i Bieszczadzki PN. Pozostałe 7 parków znajduje się na Ukrainie (6 PN) oraz na Słowacji (1 PN).
W skład Beskidów po stronie Polski wchodzą: Beskid Śląsko – Morawski z Łyską Górą, Beskid Śląski, Beskid Mały, Kotlina Żywiecka, Beskid Żywiecki z Babią Górą, Beskid Makowski, Beskid Wyspowy z Magielicą, Kotlina Rabczańska, Gorce oraz Beskid Sądecki z Radziejową. W zależności od podziału, zdarza się, że zaliczane są także: Góry Czerchowskie, Góry Kisuckie oraz Magura Orawska.
Co prawda Beskidy cieszą się mniejszą popularnością niż Tatry, ale są także wspaniałą atrakcją turystyczną. Rocznie odwiedza je znaczniej mniej turystów, co sprzyja spokojniejszym wędrówkom. Zobaczmy zatem co nie jest doceniane przez turystów i co warto uwiecznić na fotografiach w rejonie pasma Beskidzkiego.