Rymanów-Zdrój

Rymanów-Zdrój w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo podkarpackie
Liczba ludności
1700
Powierzchnia
5,81 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 13
Współrzędne
N:49.548944
E:21.849381

Co warto zobaczyć w Rymanowie-Zdroju?

Rymanów-Zdrój to niewielkie uzdrowisko położone w północnej części Beskidu Niskiego. Leży w malowniczej dolinie potoku Tabor i otoczone jest lesistymi, stromymi stokami Zamczysk i Mogiły. Założone w drugiej połowie XIX w. uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu dzieci, a także w kuracjach osób z chorobami układu krążenia, dróg oddechowych, nerek i narządów ruchu.

Za datę założenia uzdrowiska uważa się rok 1876 r., kiedy to Anna Potocka podczas spaceru po lesie z dziećmi odkryła źródło wody, o, jak okazało się po badaniach, wysokim stężeniu jodu i żelaza. W kolejnych latach prowadzone były poszukiwania kolejnych źródeł, którym przewodził chemik Tytus Sławik. Wokół odkrywanych zdrojów zaczęto organizować uzdrowisko, które zadebiutowało na wystawie przyrodniczej w Krakowie w 1882 r. Bardzo szybko otwarto tu sanatorium dziecięce, jednocześnie powstawały też wille zdrojowe budowane według wzorów szwajcarskich, a nad potokiem Tabor wytyczono park z alejkami spacerowymi.

Z pierwszej zabudowy Rymanowa-Zdroju do naszych czasów przetrwało niewiele, ze względu na to, że przetoczył się tędy front I i II wojny światowej. Dziś zobaczyć można kilka przebudowanych dość mocno uzdrowiskowych willi, w tym Opatrzność, Marię czy Biały Orzeł oraz wzniesiony w dwudziestoleciu międzywojennym kościół św. Stanisława.

Dziś Rymanów-Zdrój to kameralne, całoroczne uzdrowisko z malowniczym, niedawno wyremontowanym parkiem zdrojowym, ciągnącym się wzdłuż Taboru. Jest tu cicho i spokojnie, co sprzyja odpoczynkowi i kuracjom. Nowoczesne zabiegi lecznicze można uzupełniać spacerami po okolicy. Wokół uzdrowiska wytyczono wiele ścieżek spacerowych z miejscami odpoczynku. Prowadzą one na okoliczne wzgórza do niedalekiego Iwonicza Zdroju czy do nieistniejącej już wsi Wołtuszowa. Przy niektórych z nich ustawiono przyrządy do ćwiczeń, tworząc szlaki połączone z siłownią na wolnym powietrzu.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Rymanowie-Zdroju

Warto wiedzieć

W okolicy Rymanowa-Zdroju

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Rymanowa-Zdroju

Miasta w pobliżu Rymanowa-Zdroju

Rymanów-Zdrój - galeria zdjęć

Rymanów-Zdrój w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
1700
Powierzchnia
5,81 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 13
Współrzędne
N:49.548944
E:21.849381

Rymanów-Zdrój - więcej informacji