Województwo podkarpackie

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Województwa podkarpackiego Hotele w Województwie podkarpackim

Co warto zobaczyć w Województwie podkarpackim?

Województwo podkarpackie położone jest w południowo-wschodniej części Polski. Od wschodu graniczy z Ukrainą, a od południa ze Słowacją. Granica województwa jest jednocześnie częścią wschodniej granicy Unii Europejskiej. Na obszarze podkarpackiego znajdują się dwa, bardzo ważne w skali krajowej, parki narodowe – Magurski i Bieszczadzki. Województwo jest terenem interesującym nie tylko ze względu na walory przyrodnicze. Równie interesująca jest różnorodność przenikających się ze sobą kultur.

Stolicą Podkarpacia jest Rzeszów, powstały w miejscu krzyżujących się tutaj niegdyś ważnych szlaków handlowych. Dzisiaj miasto jest jednym z najważniejszych regionów – zarówno pod względem gospodarczym, jak i turystycznym. Stanowi świetną bazę wypadową dla turystów podróżujących do innych miasteczek, m.in. do pobliskiego Łańcuta, słynącego z pięknego zespołu pałacowo-parkowego, będącego jedną z najlepiej zachowanych polskich rezydencji magnackich. Inne, chętnie odwiedzane przez przyjezdnych miasta, to: Leżajsk, Przeworsk, Komańcza, Sanok czy Krasiczyn.

Niewątpliwie największą atrakcją województwa są Bieszczady, których połoniny wyglądają równie pięknie o każdej porze roku. Naturalna, dzika roślinność i piękne krajobrazy są tym, co jak magnes przyciągają amatorów górskich wycieczek i odpoczynku na łonie przyrody, z dala od miejskiego hałasu. Połonina Bukowska, Caryńska i Wetlińska są miejscami odwiedzanymi najchętniej. To tutaj znajduje się najwyżej położone (1226 m. n.p.m.) bieszczadzkie schronisko, o wdzięcznej nazwie „Chatka Puchatka”.
Dużym zainteresowaniem cieszy się również zapora w Solinie. Jezioro Solińskie szczególnie upodobali sobie miłośnicy sportów wodnych.

Bieszczady, unikalne pod względem krajobrazów, kryją w sobie również wiele tajemnic. Tylko tutaj znajdują się miejscowości, które oficjalnie już nie istnieją – przejeżdżając przez nie nie zobaczymy żadnych zabudowań. O tym, że kiedyś ktoś tu mieszkał przypominają jedynie tabliczki z nazwami. W obrębie zapomnianych wiosek nadal można spotkać stare, zabytkowe cmentarze i ruiny cerkwi.

Zgłoś błąd

Mapa Województwa podkarpackiego

Miasta w Województwie podkarpackim

Atrakcje turystyczne i zabytki w Województwie podkarpackim

Miasta w pobliżu Województwo podkarpackie

Województwo podkarpackie - galeria zdjęć

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna