Muszyna

Muszyna w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo małopolskie
Liczba ludności
4909
Powierzchnia
24,4 km2
Nr. kierunkowy
18
Współrzędne
N:49.35
E:20.87
Herb
Herb Muszyny

Co warto zobaczyć w Muszynie?

Muszyna to miejscowość uzdrowiskowa leżąca u podnóży Pasma Jaworzyny Krynickiej w Beskidzie Sądeckim. Od południa otaczają ją z kolei zbocza Gór Leluchowskich, należące do znajdującego się w dużej części po stronie słowackiej pasma Gór Czerchowskich.

Od kilkunastu lat Muszyna zyskuje na popularności. Nie jest już traktowana tylko jako malowniczo położone nad Popradem, ale niezbyt duże uzdrowisko, ale także jako coraz prężniejszy ośrodek wypoczynku letniego i zimowego. Przyczynia się do tego z jednej strony rozbudowana sieć rowerowych i pieszych szlaków turystycznych, którymi można się dostać między innymi na Jaworzynę Krynicką, ale także działająca zimą stacja narciarska Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla.

Muszyna została założona w XIII w. na szlaku handlowym prowadzącym na Węgry. W 1288 r. została przekazana przez dotychczasowe właściciela biskupom krakowskim i wkrótce stała się stolicą ich rozległych dóbr obejmujących okoliczne wsie rusińskie. Siedzibą starostów został wybudowany na wzgórzu zamek, a w późniejszym czasie znajdujący się u stóp wzgórza zespół dworski. W rękach biskupów Muszyna pozostawała do 1781 r., a następnie przeszła na własność państwa.

Uzdrowiskowa kariera Muszyny rozpoczęła się po I wojnie światowej. W XIX w. odkryto tu źródła mineralne, które nie były jednak eksploatowane. Dopiero działalność powojennego burmistrza Antoniego Jurczaka i doktora Seweryna Mściwujskiego doprowadziła w latach dwudziestych XX w. do nadania miastu statusu uzdrowiska i rozpoczęcia odwiertów na dużą skalę.

Po II wojnie światowej sanatoria otwarto ponownie, a Muszyna stała się ośrodkiem leczenia chorób układu oddechowego i pokarmowego. Inwestycje z początku XXI w. znacząco unowocześniły i wzbogaciły bazę sanatoryjną oraz turystyczną Muszyny. Zabezpieczone ruiny zamku są dziś częstym celem wycieczek, na Zapopradziu działa Park Zdrojowy z kompleksem basenów, otwarto ogród biblijny i ogrody sensoryczne, a okolica przyciąga także miłośników zabytków drewnianych. W okolicznych miejscowościach i przysiółkach zachowały się drewniane cerkwie. Najcenniejsza z nich znajduje się w niedalekim Powroźniku i jest wpisana na listę UNESCO.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Muszynie

Warto wiedzieć

W okolicy Muszyny

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Muszyny

Miasta w pobliżu Muszyny

Muszyna - galeria zdjęć

Muszyna w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
4909
Powierzchnia
24,4 km2
Nr. kierunkowy
18
Współrzędne
N:49.35
E:20.87

Muszyna - więcej informacji