Co warto zobaczyć w Tyliczu?
Tylicz jest turystyczną miejscowością na pograniczu Beskidu Sądeckiego, Gór Leluchowskich i Beskidu Niskiego. Zimą jest to prężnie rozwijający się ośrodek narciarski, latem zaś dobra baza do wędrówek górskich po okolicy.
W przeszłości Tylicz był miasteczkiem, co widać do dziś po jego układzie z niewielkim rynkiem i otaczającymi go domami. Należał do tak zwanego muszyńskiego państwa biskupów krakowskich czyli rozległych dóbr ziemskich znajdujących się w posiadaniu kurii krakowskiej. Jego mieszkańcami byli Polacy i Rusini.
W okresie konfederacji barskiej w latach 1769-1770 r. w mieście stacjonował sztab konfederatów i przebywał tu Kazimierz Pułaski. W okolicy znajduje się wiele pamiątek po tym okresie, głównie w postaci nazw terenowych. Niedaleko, na granicznym grzbiecie odnaleźć można pozostałości okopów konfederatów, które są objęte ochroną rezerwatu przyrody. W miejscowości działa też niewielkie Muzeum Pułaskiego i stoi jego pomnik.
W centrum Tylicza zachowało się trochę zabytkowych, drewnianych domów, a także XVI wieczny kościół św. Piotra i Pawła oraz XVIII wieczna cerkiew św. Kosmy i Damiana.