Województwo małopolskie

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Województwa małopolskiego Hotele w Województwie małopolskim

Co warto zobaczyć w Województwie małopolskim?

Województwo małopolskie jest jednym z szesnastu województw Polski, zlokalizowanym w jej południowej części. Obejmuje fragmenty Karpat Zachodnich oraz Wyżyny Małopolskiej, historycznie – dwie mniejsze krainy: Spisz i Orawę. Małopolska znajduje się na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych, z północy na południe i ze wschodu na zachód, co sprawia że posiada istotne znaczenie, zarówno pod względem przemysłowym, jak i turystycznym.

Ukształtowanie powierzchni województwa ma charakter zdecydowanie górski i wyżynny, dzięki czemu jest szczególnie doceniane przez amatorów sportów zimowych oraz miłośników turystyki pieszej i rowerowej. Narzekać nie będą również miłośnicy sportów ekstremalnych. Małopolskie góry są górami niezwykle różnorodnymi i również takich wrażeń dostarczają: dzikie i budzące respekt Tatry, urokliwe Pieniny przecięte nitką Dunajca, kopulaste Gorce z widokiem na Podhale, Beskid Makowski i Sądecki o łagodnych stokach, usiane wapieniami Dolinki Podkrakowskie – niepozorne, a będące rajem dla entuzjastów wspinaczki. Na turystów czeka 5 tysięcy kilometrów szlaków – każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

W małopolskich górach i wyżynach znajduje się kilkaset jaskiń, wśród których wyróżnić należy Jaskinię Małą, gdyż jest to jedna z najdłuższych jaskiń w Polsce (około 3,2km). Znajduje się ona w tatrzańskim masywie Czerwonych Wierchów. Jest niestety niedostępna dla turystów. W tym samym masywie górskim znajduje się również największa i najgłębsza jaskinia – Jaskinia Wielka Śnieżna. Liczy sobie 22 kilometry korytarzy i 824 metry głębokości. Mówiąc o małopolskich jaskiniach, wspomnieć należy również o tej owianej legendą: Smoczej Jamie, w której według opowieści mieszkał niegdyś stwór będący postrachem ówczesnego Krakowa.

W Małopolsce znajduje się jedyna w Polsce pustynia, Pustynia Błędowska. Piaski pustyni, obsadzone niegdyś roślinnością, dzisiaj zmniejszają swoją powierzchnię z każdym rokiem – z niegdysiejszych 80 kilometrów kwadratowych zostało jedynie 30.

Niezwykłe urozmaicenie warunków naturalnych województwa małopolskiego oraz nieskażone środowisko naturalne w przeważającej części regionu sprawiły, że utworzone zostały liczne obszary chronione. Obecnie jest to 6 parków narodowych, 11 parków krajobrazowych, 10 obszarów chronionego krajobrazu, 83 rezerwatów przyrody i 1775 pomników przyrody. Sprawia to, że ochroną objętych jest 67 procent powierzchni województwa, co stawia je pod tym względem na pierwszym miejscu w Polsce.

Ruch turystyczny

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice jest jedynym portem lotniczym w Małopolsce – posiada regularne połączenia z miastami Europy, Ameryki Północnej i Izraelem. Podróżujący najchętniej odwiedzają popularne miasta turystyczne, takie jak Kraków, Zakopane, Piwniczna, Szczawnica czy Krynica-Zdrój. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się ośrodki narciarskie. Wiele ciekawych miejsc znaleźć można również w rejonie Łemkowszczyzny usianej licznymi urokliwymi kościółkami, wysmukłymi, zabytkowymi cerkwiami, wspaniałymi dworkami i prostymi, ale malowniczymi chatami.

Zgłoś błąd

Mapa Województwa małopolskiego

Miasta w Województwie małopolskim

Atrakcje turystyczne i zabytki w Województwie małopolskim

Miasta w pobliżu Województwo małopolskie

Województwo małopolskie - galeria zdjęć

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna