Co warto zobaczyć w Województwie małopolskim?
Województwo małopolskie jest jednym z szesnastu województw Polski, zlokalizowanym w jej południowej części. Obejmuje fragmenty Karpat Zachodnich oraz Wyżyny Małopolskiej, historycznie – dwie mniejsze krainy: Spisz i Orawę. Małopolska znajduje się na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych, z północy na południe i ze wschodu na zachód, co sprawia że posiada istotne znaczenie, zarówno pod względem przemysłowym, jak i turystycznym.
Ukształtowanie powierzchni województwa ma charakter zdecydowanie górski i wyżynny, dzięki czemu jest szczególnie doceniane przez amatorów sportów zimowych oraz miłośników turystyki pieszej i rowerowej. Narzekać nie będą również miłośnicy sportów ekstremalnych. Małopolskie góry są górami niezwykle różnorodnymi i również takich wrażeń dostarczają: dzikie i budzące respekt Tatry, urokliwe Pieniny przecięte nitką Dunajca, kopulaste Gorce z widokiem na Podhale, Beskid Makowski i Sądecki o łagodnych stokach, usiane wapieniami Dolinki Podkrakowskie – niepozorne, a będące rajem dla entuzjastów wspinaczki. Na turystów czeka 5 tysięcy kilometrów szlaków – każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.
W małopolskich górach i wyżynach znajduje się kilkaset jaskiń, wśród których wyróżnić należy Jaskinię Małą, gdyż jest to jedna z najdłuższych jaskiń w Polsce (około 3,2km). Znajduje się ona w tatrzańskim masywie Czerwonych Wierchów. Jest niestety niedostępna dla turystów. W tym samym masywie górskim znajduje się również największa i najgłębsza jaskinia – Jaskinia Wielka Śnieżna. Liczy sobie 22 kilometry korytarzy i 824 metry głębokości. Mówiąc o małopolskich jaskiniach, wspomnieć należy również o tej owianej legendą: Smoczej Jamie, w której według opowieści mieszkał niegdyś stwór będący postrachem ówczesnego Krakowa.
W Małopolsce znajduje się jedyna w Polsce pustynia, Pustynia Błędowska. Piaski pustyni, obsadzone niegdyś roślinnością, dzisiaj zmniejszają swoją powierzchnię z każdym rokiem – z niegdysiejszych 80 kilometrów kwadratowych zostało jedynie 30.
Niezwykłe urozmaicenie warunków naturalnych województwa małopolskiego oraz nieskażone środowisko naturalne w przeważającej części regionu sprawiły, że utworzone zostały liczne obszary chronione. Obecnie jest to 6 parków narodowych, 11 parków krajobrazowych, 10 obszarów chronionego krajobrazu, 83 rezerwatów przyrody i 1775 pomników przyrody. Sprawia to, że ochroną objętych jest 67 procent powierzchni województwa, co stawia je pod tym względem na pierwszym miejscu w Polsce.
Ruch turystyczny
Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice jest jedynym portem lotniczym w Małopolsce – posiada regularne połączenia z miastami Europy, Ameryki Północnej i Izraelem. Podróżujący najchętniej odwiedzają popularne miasta turystyczne, takie jak Kraków, Zakopane, Piwniczna, Szczawnica czy Krynica-Zdrój. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się ośrodki narciarskie. Wiele ciekawych miejsc znaleźć można również w rejonie Łemkowszczyzny usianej licznymi urokliwymi kościółkami, wysmukłymi, zabytkowymi cerkwiami, wspaniałymi dworkami i prostymi, ale malowniczymi chatami.