Węgry

Węgry w pigułce

Flaga Węgier
Oficjalna nazwa (Magyarország)
Stolica
Budapeszt
Waluta
forint (HUF)
Język
węgierski
Liczba ludności
9 962 000
Powierzchnia
93 030m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Węgier Hotele w Węgrzech

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Węgrzech?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Węgry to niewielkie (93 032 km²) europejskie państwo położone nad Dunajem i Cisą. Graniczą z Austrią, Chorwacją, Serbią, Słowenią, Ukrainą, Rumunią i Słowacją. Jest to kraj nizinny, większość jego powierzchni leży poniżej 200 metrów n.p.m. Stolicą państwa jest Budapeszt.

Historia Węgier sięga roku 896 roku, kiedy to na te tereny przybyły plemiona Madziarów. Losy państwa to ciąg trudnych i często wyniszczających wydarzeń. Mimo to, Węgry oferują wiele atrakcji i przyciągają turystów z całego świata.

Sezon turystyczny na Węgrzech trwa od maja do września, jednak zwiedzać ten kraj można z powodzeniem przez cały rok. Węgierskie lato jest zazwyczaj słoneczne i długie, ale właśnie wtedy przyjeżdża najwięcej turystów, a kraj jest przepiękny także jesienią i wiosną. 20 sierpnia Węgrzy obchodzą święto świętego Stefana, co łączy się z licznymi koncertami, pokazami i jarmarkami.

Na terenie tego śródlądowego kraju położone jest największe jezioro w Europie Środkowej – Balaton. Jest to ważne centrum turystyczne i rekreacyjne – Balaton jest świetną propozycją dla żeglarzy, wędkarzy i miłośników wypoczynku nad wodą. Poza tym w okolicy jeziora zwiedzać można malownicze tereny obfitujące w winnice. Warta odwiedzenia na Węgrzech jest także puszcza Hortobágy, Park Narodowy Aggtelek, piękny i obfitujący w muzea Pecz, barokowe miasteczko Győr i oczywiście tętniąca życiem stolica. Kraj słynie też z wód termalnych. To tu znajduje się największe jezioro termiczne na świecie – Hévíz. Jest to ogólnodostępne kąpielisko lecznicze, przez cały rok porośnięte liliowymi lotosami.

Zgłoś błąd

Regiony w Węgrzech

Miasta w Węgrzech

Atrakcje turystyczne i zabytki w Węgrzech

Węgry - galeria zdjęć

Węgry w pigułce

Węgry
Oficjalna nazwa (Magyarország)
Stolica
Budapeszt
Waluta
forint (HUF)
Język
węgierski
Liczba ludności
9962000
Powierzchnia
930302
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika

Węgry - więcej informacji