Karpaty

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Karpat Hotele w Karpatach

Co warto zobaczyć w Karpatach?

Karpaty są jednym z największych łańcuchów górskich w środkowej Europie (drugim co do powierzchni i dziesiątym co do wielkości gór). Rozciągają się na terytorium Austrii, Czech, Polski, Słowacji, Węgier, Ukrainy oraz Rumunii. Góry wchodzą w skład łańcucha alpejsko – himalajskiego i zajmują 19,6 tys. km2 naszego kraju. Cały kompleks oddziela zlewisko Morza Bałtyckiego od Morza Czarnego. Właśnie tu swój bieg zaczyna wiele ważniejszych rzek, jak np. Dunajec albo Wisła.
Dla łatwiejszego poruszania się po Karpatach i identyfikacji, wyróżnia się w całym paśmie kilka części. Są to Karpaty: Zachodnie, Wschodnie, Południowe oraz Góry Zachodniorumuńskie i Wyżyna Transylwańska. Każda z nich dzieli się na kolejne kompleksy. Najbardziej okazałym pasmem górskim są tu zdecydowanie Tatry z najwyższym szczytem Karpat. Znajdujący się po stronie słowackiej Gerlach mierzy aż 2655 m. Dla wszystkich miłośników wysokogórskich wędrówek szczególnie poleca się właśnie Słowację. – Położone są tu bowiem takie szczyty jak Łomnica czy Lodowy Szczyt, które są również imponujące.
Oprócz przepięknych widoków i pokaźnych szczytów, turyści chętnie wybierają się na wędrówki górskie, aby podziwiać tutejszą faunę. Na swojej drodze możemy spotkać świstaka, kozicę górską, jelenia szlachetnego czy salamandrę plamistą. Szczególną ostrożność należy zachować w miejscach, w których istnieje ryzyko występowania wilków czy niedźwiedzi brunatnych.
Z racji na ogromną powierzchnię łańcucha (obszar Karpat sięga 190 tys. km2) bardzo ciężko jest przejść pasmo na całej jego długości. Po raz pierwszy udało się to w 1980 r. polskim studentom. Od tego czasu odbyło się tylko 7 podobnych wypraw, zakończonych sukcesem. Warto jednak zdecydować się na wspinaczkę przynajmniej na jeden z karpackich szczytów. Rozciągające się widoki są niesamowite!

Zgłoś błąd

Mapa Karpat

Miasta w Karpatach

Atrakcje turystyczne i zabytki w Karpatach

Warto wiedzieć

Miasta w pobliżu Karpaty

Karpaty - galeria zdjęć

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna