Budapeszt

Budapeszt w pigułce

Kraj
Węgry
Liczba ludności
1733685
Powierzchnia
525,16 km2
Nr. kierunkowy
1
Współrzędne
N:47.5
E:19.05
Herb
Herb Budapesztu

Co warto zobaczyć w Budapeszcie?

Budapeszt jest stolicą Węgier, która powszechnie uważana jest za jedno z najpiękniejszych europejskich miast. Położony jest nad Dunajem, dzielącym go na dwie, wyraźnie różniące się od siebie części – prawobrzeżną, górzystą Budę położoną na Wzgórzach Budeńskich i lewobrzeżny, nizinny Peszt. Miasto jest jedną z najważniejszych metropolii Europy Środkowej a także 8 najludniejszym miastem Europy, bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów – między innymi ze względu na jego uzdrowiskowy charakter. Znaleźć można tutaj kompleksy balneologiczne, popularne zwłaszcza ze uwagi na stosowanie w terapii chorób przewlekłych. Budapeszt stanowi także wielki ośrodek kulturalny i naukowy

Zarówno Peszt jak i Budę już od początków XIX wieku określane były wspólną nazwą Pest-Buda. Kolejność taka wynikała z faktu, że za ważniejsze miasto uważany był wówczas Peszt – stolica kraju. W Budzie zaś znajdowała się siedziba króla – Wzgórze Zamkowe jest dzisiaj jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta.

Język węgierski nie lubi zbitek spółgłoskowych, które są trudne do wypowiedzenia, dlatego też kolejność zmieniono na wygodniejszą w użyciu – po połączeniu obu miast w 1872 r. naturalną nazwą stała się forma Budapest.

Wracając z Budapesztu nie można zapomnieć o przywiezieniu Tokaja, papryki i salami, które są symbolem Węgier.

Zgłoś błąd

Dzielnice Budapesztu

Atrakcje turystyczne i zabytki w Budapeszcie

W okolicy Budapesztu

Miasta w pobliżu Budapesztu

Budapeszt - galeria zdjęć

Budapeszt w pigułce

Kraj
Węgry
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
1733685
Powierzchnia
525,16 km2
Nr. kierunkowy
1
Współrzędne
N:47.5
E:19.05

Budapeszt - więcej informacji