Bratysława

Bratysława w pigułce

Kraj
Słowacja
Podział administracyjny
Kraj bratysławski
Liczba ludności
431061
Powierzchnia
367,66 km2
Nr. kierunkowy
+421–2
Współrzędne
N:48.146239
E:17.107262
Herb
Herb Bratysławy

Co warto zobaczyć w Bratysławie?

Bratysława to stolica i największe miasto Słowacji, położone w południowo-zachodniej części kraju i w centralnej części Europy. Leży nad rzeką Dunaj, na dwóch dawnych szlakach handlowych prowadzących do Morza Czarnego: bursztynowym i dunajskim. Obrzeża miasta graniczą z dwoma państwami; Austrią i Węgrami.

Historia Bratysławy sięga II wieku p.n.e., kiedy to Celtowie mieli w tym miejscu założyć osadę o nazwie Oppidum. Obecna nazwa była używana dopiero od 1919 roku. Za symbol miasta uchodzi Zamek Bratysławski znajdujący się na wzgórzu, a za najważniejszy zabytek uznaje się ruiny średniowiecznego zamku Devín. Warto także wspomnieć o tym, że w tutejszej Katedrze Św. Marcina miała miejsce koronacja cesarzowej Marii Teresy, a od 1536 roku znane jako główne miasto koronacyjne władców węgierskich.

Bratysława to centrum życia gospodarczego i politycznego, kulturalnego oraz społecznego. Znajduje się tu wiele placówek kulturalnych: biblioteki, galerie, muzea i filharmonia oraz placówki edukacyjne i naukowe. W przeszłości miasto było jednym z najważniejszych ośrodków żydowskiej nauki na terenie Europu. Mieści się tu Mauzoleum Chatama Sofer; światowej sławy rabina mieszkającego w tym mieście, będące jednym z najbardziej popularów celów żydowskich pielgrzymek. Na terenie miasta leży także Zoo i ogród botaniczny oraz parki. To właśnie tutaj, w XVIII wieku otworzono pierwszy w Europie Środkowej park publiczny – Sad Janka Kráľa.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Bratysławie

W okolicy Bratysławy

Miasta w pobliżu Bratysławy

Bratysława - galeria zdjęć

Bratysława w pigułce

Kraj
Słowacja
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
431061
Powierzchnia
367,66 km2
Nr. kierunkowy
+421–2
Współrzędne
N:48.146239
E:17.107262

Bratysława - więcej informacji