Słowacja

Słowacja w pigułce

Flaga Słowacji
Oficjalna nazwa Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika)
Stolica
Bratysława
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
język słowacki i języki mniejszości narodowych
Liczba ludności
5 397 036
Powierzchnia
49 035m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Słowacji Hotele w Słowacji

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Słowacji?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Słowacja jest państwem postrzeganym jako kraj górzysty. Rzeczywiście, zdecydowaną jego powierzchnię zajmują góry oraz wyżyny. Pasma górskie należą do olbrzymiego łuku Karpat, dzięki czemu można tu zachwycać się naprawdę wyjątkowo malowniczymi widokami.

Słowacja graniczy z Polską, Ukrainą, Węgrami, Austrią oraz z Czechami. Stolicą państwa jest Bratysława. Każdy, kto odwiedza kraj słowacki, na pewno powinien wiedzieć, że jest to państwo stosunkowo młode, gdyż powstało dopiero w XX wieku. Wcześniej tereny, które dziś wchodzą w obszar państwa słowackiego, nie tworzyły odrębnego kraju, wchodziły jedynie w skład większych państwowych organizmów. Historia Słowacji oparta jest więc w głównej mierze na wydarzeniach, które są jednocześnie częścią historii Czech czy Węgier.

Na Słowacji można zetknąć się z licznymi parkami narodowymi, których celem jest ochrona fauny oraz flory. Szczególnie chętnie odwiedzany przez turystów jest park nazywany „Słowackim Rajem”, który jest usytuowany na południe od Spiskiej Nowej Wsi. Jest jednym z bardziej urokliwych miejsc na terenie całego państwa. Warto więc przejść się przełomem Hornadu, który utworzył tu przepiękny kanion. Jest to jedna z piękniejszych tras całego „Słowackiego Raju”, chociaż nie brakuje tu nieco trudniejszych odcinków, ubezpieczanych żelaznymi mostkami, klamrami oraz łańcuchami.

Najważniejszymi atrakcjami Słowacji są również zabytki, zwłaszcza kultury wysokiej oraz ludowej, które w wielu miejscach stykają się ze sobą. Nie zachowało się wprawdzie wiele dzieł sztuki romańskiej, ale można za to podziwiać tu przepiękne kościoły gotyckie, między innymi na terenie Spisza, Liptowca oraz Turca.

Pamiątkami z epoki średniowiecza są natomiast ruiny zamków, które także można odnaleźć w wielu słowackich miejscowościach. Najstarsze powstały jeszcze w epoce romańskiej i zalicza się do nich między innymi fragmenty Zamku Spiskiego oraz Zamku Trenczyńskiego.

Słowacja okazuje się więc być krajem wyjątkowo atrakcyjnym pod względem turystycznym, chociaż wciąż może nie do końca jest przez nas doceniana. W kraju tym turystyka zdaje się odgrywać naprawdę bardzo dużą rolę. Turystom oferowane są różnorodne atrakcje turystyczne, więc słowackie krainy powinny przyciągać podróżników o wszelakich zainteresowaniach.

Zgłoś błąd

Regiony w Słowacji

Miasta w Słowacji

Atrakcje turystyczne i zabytki w Słowacji

Słowacja - galeria zdjęć

Słowacja w pigułce

Słowacja
Oficjalna nazwa Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika)
Stolica
Bratysława
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
język słowacki i języki mniejszości narodowych
Liczba ludności
5397036
Powierzchnia
490352
Religia
katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna

Słowacja - więcej informacji