Słowacja

Słowacja w pigułce

Flaga Słowacji
Oficjalna nazwa Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika)
Stolica
Bratysława
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
język słowacki i języki mniejszości narodowych
Liczba ludności
5 397 036
Powierzchnia
49 035m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Słowacji Hotele w Słowacji

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Słowacji

Zalecane szczepienia
Planując podróż do Słowacji nie musimy się szczepić. Szczepienia ochronne nie są wymagane, ponieważ na terenie państwa nie panują zagrożenia sanitarno – epidemiologiczne. Profilaktycznie natomiast można się zaszczepić przeciw błonicy, tężcowi oraz polio.

Lekarstwa/kosmetyki/rzeczy do zabrania
Osoby chorujące na schorzenia przewlekłe powinny zabrać ze sobą zapas leków. Wybierając się w letnim sezonie turystycznym na Słowację, warto zabrać ze sobą również kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi oraz podręczną apteczkę (zwłaszcza jeśli zamierzamy wędrować po Słowackich Tatrach).

Choroby zakaźne
Nie ma zagrożenia chorobami zakaźnymi.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Na terenie Słowacji nie istnieją szczególne zagrożenia przestępczością. W miejscach publicznych warto jednak zachować ostrożność, nie pozostawiając na widoku cennych rzeczy. Kradzieże kieszonkowe zdarzają się tu tak jak w każdym innym kraju na świecie. Największe zagrożenie tego rodzaju kradzieżami panuje w Bratysławie, stolicy Słowacji. Tam też zdarzają się kradzieże samochodów.

Podróżowanie z dziećmi
Słowacja jest krajem stosunkowo blisko położonym od Polski, z tego więc względu wiele osób wybiera się tam wraz z dziećmi. Jest to kraj stosunkowo przyjazny dla rodzin z maluchami, udogodnienia można znaleźć w niektórych restauracjach, hotelach.

W razie choroby
W nagłych wypadkach, kiedy leczenie wymaga hospitalizacji, należy przy sobie posiadać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Podstawowe świadczenia medyczne są natomiast bezpłatne, podobnie jak elementarne usługi stomatologiczne. Za pozostałe usługi będziemy musieli ponieść koszty. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego umożliwia Polakom korzystanie ze świadczeń medycznych na takich samych warunkach, jak obywatele Słowacji. Jeśli zechcemy skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej na terenie Słowacji, wówczas powinniśmy udać się do tej placówki, która będzie miała podpisaną umowę z jednym z pięciu słowackich towarzystw ubezpieczeniowych.

Realizacja polskich recept w słowackich aptekach nie powinna stanowić większego problemu, jedyną barierą może być tylko bariera językowa. Ceny większości leków są podobne do cen w naszym kraju.

Zgłoś błąd

Słowacja w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika)
Stolica
Bratysława
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
język słowacki i języki mniejszości narodowych
Liczba ludności
5397036
Powierzchnia
490352
Religia
katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna

Słowacja - więcej informacji