Węgry

Węgry w pigułce

Flaga Węgier
Oficjalna nazwa (Magyarország)
Stolica
Budapeszt
Waluta
forint (HUF)
Język
węgierski
Liczba ludności
9 962 000
Powierzchnia
93 030m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Węgier Hotele w Węgrzech

Komunikacja & środki lokomocji w Węgrzech

Samochód
Węgierskie przepisy ruchu drogowego nie różnią się szczególnie od tych obowiązujących w innych krajach. Przede wszystkim dopuszczalne jest 0,00 promila alkoholu we krwi, pod groźbą utraty prawa jazdy. Używanie telefonów komórkowych dozwolone jest jedynie z użyciem zestawu głośnomówiącego. Miganie światłami rozumiane jest powszechnie jako ustąpienie pierwszeństwa (zrzeczenie się pierwszeństwa przejazdu). Przejazd autostradami jest płatny, opłat można dokonać na stacjach benzynowych, w wyznaczonych miejscach oraz w biurach autoklubu.

Pociągi
Kolej węgierska jest porównywalna z naszym rodzimym PKP. Istnieją cztery rodzaje pociągów: osobowe (személy), pospieszne (győrs), ekspresy (Ex) i Intercity (IC). Poszczególne składy różnią się oznaczeniami kolorystycznymi. Funkcjonują także koleje wąskotorowe, kursujące przeważnie w sezonie letnim: od maja do września. Wąskotorówki jeżdżą przez najatrakcyjniejsze rejony kraju, między innymi malowniczymi górskimi trasami.

Autobusy
Największym przewoźnikiem węgierskim jest Volánbusz. W rejsach międzynarodowych i na najważniejszych krajowych trasach można spodziewać się pojazdów o wysokim standardzie – z klimatyzacją i wygodnymi siedzeniami. Połączenia lokalne zazwyczaj obsługują starsze typy autobusów. Komunikacja autobusowa obsługuje oczywiście większy obszar niż kolej i możliwości przejazdów jest więcej.

Metro
Metro działa wyłącznie w Budapeszcie. Bilety dostępne są w kioskach i automatach na niektórych stacjach.

Zgłoś błąd

Węgry w pigułce

Komunikacja
Oficjalna nazwa (Magyarország)
Stolica
Budapeszt
Waluta
forint (HUF)
Język
węgierski
Liczba ludności
9962000
Powierzchnia
930302
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika

Węgry - więcej informacji