Cerkiew w Powroźniku

Cerkiew w Powroźniku w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Cerkiew w Powroźniku - opis atrakcji

Jedna z najstarszych drewnianych cerkwi na terenie Polski. Została zbudowana około 1600 r., ale z jej pierwotnej bryły przetrwało do dziś jedynie prezbiterium. Świątynia jest bardzo cenna pod względem architektonicznym oraz znajdującego się w niej wyposażenia i w 2013 r. została wpisana wraz z innymi cerkwiami Małopolski i Podkarpacia na listę UNESCO.

Jest to drewniana budowla składająca się z prezbiterium, nawy oraz przedsionka, nad którym wznosi się wieżą o lekko pochyłych ścianach. Do prezbiterium przylega niewielka zakrystia. Budowla pokryta jest dachami kalenicowymi i namiotowymi, pobitymi gontem. Gont okrywa także ściany zewnętrzne budowli.

Wewnątrz zachował się XVIII wieczny barokowy ikonostas, który obecnie ze względu na wykorzystanie cerkwi przez kościół rzymskokatolicki jest częściowo rozmontowany i umieszczony na ścianach prezbiterium. W zakrystii można zobaczyć bardzo cenną barokową polichromię przedstawiającą sceny z Nowego i Starego Testamentu, których zwieńczeniem jest przedstawienie Ukrzyżowania.

Zgłoś błąd

Cerkiew w Powroźniku - galeria zdjęć

Cerkiew w Powroźniku na mapie

Cerkiew w Powroźniku cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Miasta w pobliżu Cerkiew w Powroźniku

Regiony w pobliżu Cerkiew w Powroźniku

Warto wiedzieć

Więcej informacji