Cerkiew w Powroźniku

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna

Cerkiew w Powroźniku

Jedna z najstarszych drewnianych cerkwi na terenie Polski. Została zbudowana około 1600 r., ale z jej pierwotnej bryły przetrwało do dziś jedynie prezbiterium. Świątynia jest bardzo cenna pod względem architektonicznym oraz znajdującego się w niej wyposażenia i w 2013 r. została wpisana wraz z innymi cerkwiami Małopolski i Podkarpacia na listę UNESCO.

Jest to drewniana budowla składająca się z prezbiterium, nawy oraz przedsionka, nad którym wznosi się wieżą o lekko pochyłych ścianach. Do prezbiterium przylega niewielka zakrystia. Budowla pokryta jest dachami kalenicowymi i namiotowymi, pobitymi gontem. Gont okrywa także ściany zewnętrzne budowli.

Wewnątrz zachował się XVIII wieczny barokowy ikonostas, który obecnie ze względu na wykorzystanie cerkwi przez kościół rzymskokatolicki jest częściowo rozmontowany i umieszczony na ścianach prezbiterium. W zakrystii można zobaczyć bardzo cenną barokową polichromię przedstawiającą sceny z Nowego i Starego Testamentu, których zwieńczeniem jest przedstawienie Ukrzyżowania.

Zgłoś błąd

Cerkiew w Powroźniku - galeria zdjęć

Cerkiew w Powroźniku na mapie

Cerkiew w Powroźniku cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Miasta w pobliżu Cerkiew w Powroźniku

Regiony w pobliżu Cerkiew w Powroźniku

Warto wiedzieć

Więcej informacji