10 najpiękniejszych kościołów drewnianych w Małopolsce

Tereny południowej Polski wyróżniają się spośród innych części kraju niezwykłym bogactwem zachowanych zabytków architektury drewnianej. Zobaczyć tu można przepiękne kościoły, cerkwie, dwory, zespoły zabudowy wiejskiej i miejskiej czy pojedyncze zagrody, kuźnie, spichlerze. W samej Małopolsce naliczono ich ponad 250, nie licząc małej architektury wiejskiej.
Szczególne miejsce wśród drewnianych budowli zajmują kościoły. Położone zwykle z dala od zgiełku miast, wśród przepięknych krajobrazów stanowią małe dzieła sztuki. Tym cenniejsze, że w dużej części wciąż użytkowane i stanowiące centra lokalnych społeczności. W ciągu ostatnich kilkunastu lat wiele z nich doczekało się gruntownego remontu oraz zostało udostępnionych zwiedzającym. Dużą rolę odegrało tu wytyczenie Szlaku Architektury Drewnianej, który popularyzuje te niezwykle cenne, a bardzo często szerzej nieznane obiekty.
Doceniając walory małopolskich drewnianych kościołów Komitet UNESCO zdecydował w 2003 roku o wpisaniu czterech z nich – z Dębna Podhalańskiego, Lipnicy murowanej, Binarowej i Sękowej na Światową Listę Dziedzictwa Kulturalnego.

#1. Kościół pod wezwaniem świętego Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim

To jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych drewnianych kościołów w Polsce. Został bowiem wykorzystany w serialu „Janosik”. To tu słynny zbójnik poślubił piękną Marynę. Dziś odwiedzają go każdego roku tłumy turystów. Widoczny dobrze z drogi z Nowego Targu do Krościenka przyciąga wzrok harmonijną sylwetką. Należy do grupy gotyckich kościołów podhalańskich a jego wnętrze zdobią przepiękne polichromie. Same tyko malowidła patronowe na stropie składają się z ponad 70 motywów roślinnych, geometrycznych oraz zwierzęcych w 31 kolorach. Całości dopełniają gotyckie rzeźbi i ołtarze oraz kopia najstarszego w Polsce obrazu sztalugowego. Oryginał, odnaleziony przypadkiem w Dębnie przeniesiono do Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie. 

10 najpiękniejszych kościołów drewnianych w Małopolsce
Autor: Marek & Ewa Wojciechowscy, Licencja: CC-BY-SA


Podobne ciekawostki