8 najciekawszych, opuszczonych wysp Arktyki

Na terenie Koła Podbiegunowego (66°33’44″N), znajduje się niespełna 100 zamieszkałych wysp. Wszystkie pozostałe skrawki stałego lądu są całkowicie bezludne, głównie ze względu na ostry klimat i brak odpowiednich do życia warunków. Pomimo tego, część z tych mniejszych lub większych wysepek w swoim czasie posiadała pojedynczych lokatorów.
Z jakiego powodu zostały opuszczone? Czy zdołamy na nich znaleźć pozostałości ludzkiej działalności albo dawne zabudowania? Spróbujmy się przekonać!

#1. Wyspa Herschel, Kanada

Na krawędzi Morza Beuforta, przy północnym wybrzeżu kanadyjskiego Yukonu, znajduje się wyspa Herschel. Około tysiąca lat temu zamieszkiwało ją plemię Thuli, przodków współczesnych Inuitów.
Wyspa swój prawdziwy boom przeżyła jednak dopiero w drugiej części XIX wieku, dzięki odkryciu tutaj ogromnych ławic wielorybów, poszukiwanych ze względu na swój drogocenny olej. To właśnie wtedy, zaczęli osiedlać się na niej Europejczycy oraz Amerykanie, szukający niełatwego jednak naprawdę dużego zysku.
Pomimo dynamicznego rozwoju osadnictwa na wyspie Herschel, obecnie jest ona całkowicie opuszczona. Wszystko spowodowane było nagłymi i drastycznymi zmianami klimatu, które spowodowały, że nie jest to zbyt przyjemne miejsce do zamieszkania. W cieplejszych miesiącach chętnie odwiedzane jest jednak przez kajakarzy oraz sympatyków żeglarstwa.
Czasami, powracają tutaj również Inuici, którzy chcą przekazać najmłodszym pokoleniom swoje dawne tradycje oraz kulturę.

8 najciekawszych, opuszczonych wysp Arktyki
Autor: Maedward, Licencja: CC-BY-SA


Podobne ciekawostki

Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd to jeden z najpopularniejszych szlaków turystycznych na południu Polski, który biegnie...
Szlak Orlich Gniazd