10 najsłynniejszych wież zegarowych na świecie

Wieża zegarowa to specyficzny rodzaj konstrukcji architektonicznej, która powstała w celu umieszczenia na jej szczycie zegara. Zazwyczaj zegarów tych jest więcej, umieszczane są bowiem na każdej ze ścian wieży. Bardzo często mogą być jedną z części innych zabudowań – na przykład świątyni lub ratusza.

W dzisiejszych czasach już nie odgrywają takiej roli, jeszcze kilkaset lat temu były jednymi z najważniejszych źródeł odmierzania i podawania aktualnego czasu. Oprócz tego pełnią rolę dekoracyjną i ozdobną, dlatego na świecie znaleźć możemy wiele zapierających dech w piersiach wież zegarowych. 10 najbardziej wyjątkowych z nich zebraliśmy w poniższym rankingu!

#1. Wieża zegarowa Spasskaya, Rosja

Zaczynamy od naszych wschodnich sąsiadów i wieży zegarowej Spasskaya, która jest częścią bramy wjazdowej zlokalizowanej na wschodniej ścianie Kremla, w okolicach Placu Czerwonego. Wieża posiada ogromną wartość historyczną, powstała bowiem w 1491 roku i zaprojektowana została przez włoskiego architekta, Pietro Antonio Solariego. Sam zegar mógł pojawić się jednak nawet sto lat później – wiele źródeł wskazuje na rok 1585. Kuranty moskiewskiego zegara oddzwaniają każdy upływający kwadrans, nawet pełne godziny ogłaszane są przez dzwony.

10 najsłynniejszych wież zegarowych na świecie
Autor: SergeyRod, Licencja: CC-BY-SA


Podobne ciekawostki