10 urokliwych, ale zimnych miast

Skandynawia i północna część Europy – czy to jedynie kraina mrozu, lodu i zimnych wiatrów? Z pewnością lato w jednym z leżących tam krajów nie należy do najcieplejszych. Ale czy to znaczy, że w tej części Europy nie jest ciekawie? Wręcz przeciwnie! Finlandia, Norwegia, Szwecja, Dania, Grenlandia – tamtejsze miasta, choć mało znane w naszym kraju, jak najbardziej zasługują na uwagę. Mało mówi się o atrakcjach turystycznych w krajach północy, ale nie znaczy to, że tam ich nie ma – są, i to wiele! Ciekawa architektura, interesujące zabytki i punkty obserwacyjne, a także zapierające dech w piersiach widoki w polodowcowym, naturalnym krajobrazie – to po prostu trzeba zobaczyć!

W niniejszym zestawieniu spotkamy się z dziesięcioma pięknymi, urokliwymi i wręcz magicznymi miastami północy, z których każde wyróżnia się czymś szczególnym.

#1. Jyväskylä

Jyväskylä to średniej wielkości miasto, położone w środkowej Finlandii. Tym, co wyróżnia je na tle zimnych miast północy, jest… światło. Cóż to znaczy? Jyväskylä nie na darmo nazywana jest bowiem „Finlandzkim Miastem Światła” – zetknąć się tu możemy z wieloma bardzo interesującymi konstrukcjami oraz budynkami, zaprojektowanymi przez znanego architekta – Alvara Aalto. Jyväskylä jest też bazowym miejscem dla wyścigu o nazwie Rajd Finlandii – to tutaj odbywa się końcowa runda zawodów. Miasto bogate jest także w tradycje narciarskie – na terenie Jyväskyli działa skocznia narciarska oraz znajduje się klub narciarski. Miasto ma nowoczesny, innowacyjny wygląd i jest niezwykle jasne – szczególnie w środku nocy. Stanowi interesujące miejsce nie tylko dla turystów, ale też dla biznesmenów, jako centrum biznesowe najwyższej klasy z wieloma prestiżowymi miejscami na konferencje i spotkania.

10 urokliwych, ale zimnych miast
Autor: Honza Soukup, Licencja: CC BY

10 urokliwych, ale zimnych miast
Autor: Tiia Monto, Licencja: CC-BY-SA


Podobne ciekawostki