Finlandia

Finlandia w pigułce

Flaga Finlandii
Oficjalna nazwa Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland)
Stolica
Helsinki
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
fiński, szwedzki
Liczba ludności
5 427 912
Powierzchnia
338 145m2
Religia
dominująca: luteranizm
Ustrój
republika semiprezydencka
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Finlandii Hotele w Finlandii

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Finlandii?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Finlandia (Suomi) to państwo położone w Europie Północnej. Graniczy ze Szwecją na zachodzie, Rosją na wschodzie i Norwegią na północy. Od XII wieku była pod panowaniem Szwecji, początkowo jako jej prowincja, a później jako wielkie księstwo. W roku 1809 stała się autonomicznym księstwem w granicach Rosji. Dopiero w 1917 roku odłączyła się i została niepodległym państwem. Stolicą są Helsinki. Finlandia jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. W ciągu pięćdziesięciu lat od II wojny światowej Finowie sprawnie przeszli od gospodarki opartej na rolnictwie i leśnictwie do nowoczesnej gospodarki przemysłowej. Dochód na mieszkańca należy tutaj do najwyższych w Europie Zachodniej.

Całkowita powierzchnia Finlandii wynosi ponad 338 km². Jest to kraj przede wszystkim nizinny. Jego naturalne granice wyznaczają zatoki: Botnicka i Fińska. Na północ od Koła Podbiegunowego położona jest tzw. Laponia Fińska, stanowiąca przedgórze Gór Skandynawskich. Największym szczytem jest Haltiatunturi, o wysokości 1328 m n.p.m. Wybrzeże Finlandii obfituje w wiele małych wysepek. W zależności od części kraju, panuje klimat umiarkowany chłodny przejściowy (na południu) lub okołobiegunowy subpolarny (na północy). Średnie temperatury w lecie wynoszą 14-18 °C, natomiast w zimie od -2 °C do –14 °C.

Roślinność Finlandii to przede wszystkim tajga – lasy iglaste, złożone ze świerków, jodeł i sosen z domieszką brzóz i osik. Na nieco cieplejszych terenach można napotkać lasy mieszane z dębami, jesionami, lipami itp. W północno – zachodniej części kraju panuje klimat arktyczny. Spotyka się tu z faunę charakterystyczną dla tundry, a więc renifery, rosomaki czy lemingi. Na pozostałym obszarze oprócz reniferów żyją łosie, lisy, niedźwiedzie brunatne, zające, kuny leśne i inne. W Zatoce Botnickiej można spotkać foki.

Zarówno latem jak i zimą Finlandia ma wiele do zaoferowania turystom. Lato jest okresem zwiedzania miast, ale także wycieczek pieszych, rowerowych i kajakowych. Zimą kuszą zarówno ośrodki narciarskie, jak i psie zaprzęgi, sanie ciągnięte przez renifery oraz oczywiście zorza polarna. Warto również pamiętać, że właśnie z Finlandii pochodziła Tove Jansson, autorka „Muminków”.

Zgłoś błąd

Regiony w Finlandii

Miasta w Finlandii

Atrakcje turystyczne i zabytki w Finlandii

Finlandia - galeria zdjęć

Finlandia w pigułce

Finlandia
Oficjalna nazwa Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland)
Stolica
Helsinki
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
fiński, szwedzki
Liczba ludności
5427912
Powierzchnia
3381452
Religia
dominująca: luteranizm
Ustrój
republika semiprezydencka

Finlandia - więcej informacji