Finlandia

Finlandia w pigułce

Flaga Finlandii
Oficjalna nazwa Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland)
Stolica
Helsinki
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
fiński, szwedzki
Liczba ludności
5 427 912
Powierzchnia
338 145m2
Religia
dominująca: luteranizm
Ustrój
republika semiprezydencka
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Finlandii Hotele w Finlandii

Komunikacja & środki lokomocji w Finlandii

Samoloty
Większość połączeń lotniczych do Helsinek i Turku zapewniają linie Finnair i SAS. Samoloty PLL LOT oraz Finnair wylatują do Helsinek bezpośrednio z Warszawy (kilka dziennie) i Gdańska (kilka tygodniowo). Funkcjonuje też dobra, lecz droga sieć połączeń krajowych. Bilet Helsinki – Rovaniemi w jedną stronę to wydatek około 100 euro.

Pociągi
Nie ma bezpośrednich połączeń kolejowych z Polski do Finlandii. Jest możliwość podróżowania z Warszawy do Helsinek przez Sankt Petersburg lub do Tallina, a następnie do Helsinek promem. Podróże trwają jednak kilkadziesiąt godzin. Połączenia krajowe w większości sa bardzo dobre, wygodne i szybkie (wyjątkiem jest północna część kraju). Jednak bilety kolejowe są dość drogie. Połączenie Helsinki – Oulu, około 600km to ponad 70 euro (podroż trwa 6h).

Metro
Metro działa tylko w Helsinkach – jedna linia. Koszt biletu to około 2 euro i uprawnia on także w ciągu jednej godziny do przejazdów autobusami miejskimi, tramwajami i lokalnymi promami. Bilety można kupować w automatach biletowych (lippuautomatti), przez komórkę, wysyłając sms na specjalny numer (podany na każdej stacji metra). Bilet jest droższy, gdy kupuje się go u kierowcy autobusu czy motorniczego w tramwaju.

Autobusy
Nie ma bezpośrednich połączeń autokarowych z Polski do Finlandii. Jest możliwość dojechania do Tallina w Estonii, skąd dość często odpływają promy do Helsinek. Połączenia międzymiastowe autobusami nie są tanie, ale za to dobre. Z Helsinek do Oulu dotrzemy w około 10h, za ponad 80 euro.

Statki i promy
Kursujące po Bałtyku promy są imponujące. To wielkie hotele ze sklepami wolnocłowymi, restauracjami, nocnymi klubami i sauną. Skandynawowie często wykorzystują je jako miejsce do całonocnego imprezowania, więc w weekendy może być tłoczno – warto pomyśleć o rezerwacji. Do Helsinek dopłynąć można z Gdyni, a podróż na pokładzie (bez wynajętej kajuty) nie jest bardzo droga. Na wybrzeżu używane są często lokalne, małe promy i łodzie – wiąże się to z dużą ilością wysepek.

Taksówki
Jeżeli podróżuje więcej osób, to ta forma transportu się opłaca. W mieście trasa około 5km to wydatek 15-20 euro.

Rowery
Najlepszym i najtańszym środkiem transportu jest w Finlandii rower. Ścieżki są doskonale rozwinięte, przebiegają z daleka od głównych ulic. Przebywając dłużej w mieście za kilkadziesiąt euro warto kupić używany rower, a na koniec pobytu go sprzedać. Kierowcy w Finlandii są kulturalni, więc nawet na ruchliwych drogach można czuć się komfortowo.

Samochód
Podróżując samochodem trzeba skorzystać także z promu, lub objechać Zatokę Fińską i drogą lądową dotrzeć do Finlandii przez Sankt Petersburg. Podczas czasowego pobytu obywatele polscy mogą się posługiwać polskim prawem jazdy. Konieczne jest posiadanie ubezpieczenia komunikacyjnego, przynajmniej OC. Dobrze jest wykupić także AC i NW, ponieważ naprawy, holowanie itp. jest bardzo kosztowne. Drogi w Finlandii są doskonałe, choć nie ma autostrad. Należy przestrzegać ograniczeń prędkości i innych przepisów ruchu drogowego, bowiem mandaty są bardzo wysokie.

Zgłoś błąd

Finlandia w pigułce

Komunikacja
Oficjalna nazwa Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland)
Stolica
Helsinki
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
fiński, szwedzki
Liczba ludności
5427912
Powierzchnia
3381452
Religia
dominująca: luteranizm
Ustrój
republika semiprezydencka

Finlandia - więcej informacji