Helsinki

Helsinki w pigułce

Kraj
Finlandia
Liczba ludności
591306
Powierzchnia
186 km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:60.169845
E:24.938551
Herb
Herb Helsinek

Co warto zobaczyć w Helsinkach?

Helsinki są stolicą i największym miastem Finlandii, położonym nad Zatoką Fińską. Oryginalna nazwa miasta pochodzi z języka szwedzkiego i brzmi Helsingfors; składa się z dwóch członów: Helsing, który jest nazwą rzeki, nazywającej się obecnie Vantaa oraz fors – wodospad, kaskada. Nazwa fińskojęzyczna jest tą, która obowiązuje na całym świecie poza krajami skandynawskimi, gdzie w użyciu są obydwie formy.

Teren dzisiejszych Helsinek zamieszkiwany był już w XV wieku – istniała tutaj wtedy niewielka osada. Właściwe miasto zostało założone w 1550 roku przez króla Gustawa Wazę i ze względu na swoje dogodne położenie szybko stało się ważnym ośrodkiem handlu. W 1640 roku główne centrum miasta zostało przeniesione na obecne miejsce. Po wielkim pożarze, który miał miejsce w 1812 roku, miasto zostało uznane za stolicę kraju i zaczęto rozbudowywać je na wzór rosyjskiego Petersburga. Wtedy też powstało mnóstwo instytucji i budynków klasycystycznych, zaczął również rozwinął się przemysł. Z czasem miasto zaczęło stawać się coraz bardziej modnym ośrodkiem – dzisiaj znajduje się wśród 9 stolic kulturalnych Europy.

Helsinki, otoczone z trzech stron morzem są z nim bardzo mocno związane. Nie tylko pod względem wilgotnego klimatu, ważnego portu, ale także atrakcji turystycznych w postaci „spacerów statkiem”, wycieczek mniejszymi łodziami na przyległe wyspy oraz rejsów promem po Bałtyku. Warto również spróbować skandynawskiej kuchni – specjalnością miasta jest zupa z renifera.

W trakcie pobytu w mieście warto przejść się do dzielnicy o nazwie Kruununhaka, aby zobaczyć znajdujące się tam domy z przełomu XVI i XVII wieku. Do głównych atrakcji turystycznych należą również Plac Senacki z pomnikiem cara Rosji Aleksandra II i charakterystyczną katedrą luterańską, której ściany są pomalowane na biało; twierdza Suomenlinna (obecnie siedziba kilku muzeów), Linnanmäki – czyli wesołe miasteczko z 1950 roku, Pałac Prezydencki, gmach Biblioteki Narodowej, obserwatorium astronomiczne oraz most Pitkäsilta.

Zgłoś błąd

Dzielnice Helsinek

Atrakcje turystyczne i zabytki w Helsinkach

W okolicy Helsinek

Miasta w pobliżu Helsinek

Helsinki - galeria zdjęć

Helsinki w pigułce

Kraj
Finlandia
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
591306
Powierzchnia
186 km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:60.169845
E:24.938551

Helsinki - więcej informacji